Facebook Google+ Twitter

Żałoba koniecznie narodowa?

Ogromna tragedia polskich pielgrzymów we Francji wstrząsnęła krajem. Media prześcigają się w podawaniu sensacyjnych informacji, a prezydent ogłasza żałobę narodową. Ale czy słusznie?

Na ten tydzień były zaplanowane trzy koncerty gwiazd światowego formatu. Mieli zagrać Rod Steward, Enrique Iglesias i słynna rockowa grupa The Rolling Stones. Koncerty kolidowały z terminem żałoby ogłoszonej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tylko Stonesi zdecydowali się wystąpić, jednak nie wszyscy są z tego faktu zadowoleni. Pojawiają się pytania, czy rockowi muzycy powinni grać w czasie żałoby? Czy w zaistniałej sytuacji żałoba musi być koniecznie narodowa?

2 kwietnia 2005 r. zmarł papież Jan Paweł II. Wtedy było oczywiste, że narodowa żałoba ma sens. Czuliśmy to wszyscy, ten żal po stracie naszego pasterza. Dni kiedy Karol Wojtyła odchodził przepełnione były modlitwą, zadumą oraz wielkim zjednoczeniem Polaków. Był to okres prawdziwych rekolekcji, czas przemyśleń i rozważań nad doczesnym życiem.

W niedzielę zginęło 26 osób. Media prześcigały się w podawaniu szczegółowych informacji na ten temat, ingerując w prywatne życie najbliższych ofiarom tragedii osób. Na miejscu wypadku pojawili się prezydenci Francji i Polski. „Boże gdzie byłeś?” – tysiące pytań bez odpowiedzi kumulowały się w głowach Polaków a w szczególności rodzin ofiar.

Kiedy umiera bliska nam osoba, czujemy ogromny żal, przeżywamy osobistą tragedię. Co dzień taką sytuację przeżywa gro rodzin. Jednak nikt z tego faktu żałoby narodowej nie robi. Koncentrujemy się na tragedii zazwyczaj kiedy jednorazowo śmierć poniesie większa grupa ludzi. A przecież śmierć dla wszystkich jest równa, ma taką samą wartość.

Żałoba, w tym jak i w innych niecodziennych przypadkach, jest gestem zjednoczenia się z ofiarami i ich bliskimi. Tyle, ze takie gesty, równie piękne i podniosłe można wykonać w inny, wzruszający sposób nie kolidując tym samym w ważne wydarzenia muzyczne jakimi są niewątpliwie trzy zaplanowane na ten tydzień koncerty. Nie łudźmy się. Już nie zjednoczymy się tak prawdziwie w bólu i żalu po stracie osoby, którą cały naród kochał. Taką osobą był papież Jan Paweł II. W przypadku ogromnej tragedii jaka dotknęła polskich pielgrzymów możemy im jedynie współczuć.

Bo czy od środę o północy, kiedy skończył się żałobny czas, my także skończymy odczuwać żal?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To kwestia tabelek,gra polityczna.Są świeta ludzie sledza wydazenia w telewizji siedzac i nudzac sie w domu.Zastanawiaja sie dlaczego akurat w świeta...Jakze głupie by było nie pokazać sie przed taką publika.
Pan Prezydent minus 1000!! I jego brat też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.