Facebook Google+ Twitter

Żałoba narodowa czasem zadumy i refleksji

W całej Polsce trwa dwudniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Lech Kaczyński w związku z piątkową katastrofą w kopalni "Wujek" Ruch Śląsk. Wykorzystajmy ten czas na chwilę zadumy i refleksji.

Odpowiednia chwila na refleksję i zadumę


Odejście ludzi z tego świata powinno wiązać się z wyciszeniem, nostalgią, melancholią, refleksją. / Fot. Anna ZagalskaMimo iż, jak twierdzi Lech Kaczyński, byli tacy, którzy namawiali go, by nie wprowadzał żałoby narodowej, prezydent nie dał się przekonać. Na zarzuty, że została ona wprowadzona zbyt późno prezydencki minister Paweł Wypych odpowiedział słowami: - W poniedziałek o godz. 6 rano zaczyna się nowy tydzień pracy, a ta śmierć górników była śmiercią w zakładzie pracy. W związku z tym uznaliśmy ten moment, w którym wszyscy będą rozpoczynali nowy tydzień pracy, za odpowiednią chwilę na refleksję i zadumę - wyjaśniając w ten sposób symboliczne znaczenie jej wprowadzenia.

Na czas żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostały opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem, odwołano imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe. Do uczczenia pamięci zobowiązane zostały również media, poprzez ograniczenie nadawania programów rozrywkowych.

Zbyt dużo słów, często zbędnych, niepotrzebnych


Prawie trzy lata temu, po wypadku w Kopalni Halemba, przez wiele dni z przerażeniem patrzyłam na ogrom wozów transmisyjnych zgromadzonych na placu przed kopalnią oraz słuchałam pojawiających się czasami wypowiedzi ludzi, przez które przemawiała złośliwość, nienawiść, bezpodstawne oskarżenia. Zbyt dużo słów, często zbędnych, niepotrzebnych. Teraz też nie brakuje takich głosów.

Dla niektórych ludzka tragedia stała się sensacją. To bardzo bolesne, gdyż odejście ludzi z tego świata powinno wiązać się z wyciszeniem, nostalgią, melancholią, refleksją. Na szczęście te negatywne przypadki były sporadyczne i większość ludzi połączyła się w tych dniach całym sercem z Halembą, tak dzieje się również teraz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.