Facebook Google+ Twitter

Założenia ideologiczne porządku prawnego Polski Ludowej

Tekst ukazuje podstawowe założenia ideologiczne twórców Polski Ludowej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji prawnej Kościoła katolickiego.

Po zakończeniu II wojny światowej Europa Środkowo- Wschodnia przyjęła kształt diametralnie różny od ustalonego wcześniej w Traktacie Wersalskim. Region, będący w ciągu wieków kresami wschodnimi Zachodu, stał się zachodnią prowincją sowieckiego imperium. Nowa kolonialna zależność Czechosłowacji, Węgier, Polski, państw bałtyckich oraz Słowenii i Chorwacji była tym boleśniejsza, iż państwa te stały z punktu widzenia kulturowego i społeczno- gospodarczego wyżej od Związku Radzieckiego. Bariera, przecinająca Europę od Bałtyku do Triestu, a odgradzająca blok wschodni od „wolnego świata”, została nazwana przez W. Churchilla „żelazną kurtyną” .

Polityczno- ideologiczne oddziaływanie ZSRR na Polskę miało przemożny wpływ na kondycję polskiego społeczeństwa, które w rezultacie wojennej hekatomby, zmiany granic i wymuszonych transferów ludności stało się jednym najbardziej jednolitych pod względem narodowościowym i wyznaniowym w Europie. Partia komunistyczna, która zdobyła władzę dzięki zbrojnemu poparciu jej przez wkraczającą na tereny polskie Armię Czerwoną, miała przeciwko sobie zdecydowaną większość społeczeństwa . Jednak pewni swego zwycięstwa założyciele Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) już w pierwszej deklaracji z 22 lipca 1944 r. ogłosili swój program ideologiczny, w tym zasadnicze zręby polityki wyznaniowej.

Ustalono też, że PKWN, jako „legalna, tymczasowa władza wykonawcza” będzie działać na podstawie Konstytucji z 17 marca 1921 r., która miała obowiązywać do zwołania przez naród Sejmu Ustawodawczego . Jak pisze A. Lityński: „PKWN składał się z „resortów”, będących odpowiednikami ministerstw, a tylko noszących inną nazwę; cały PKWN też jeszcze nie został nazwany rządem, chociaż te funkcje sprawował. Kierownikiem Resortu Sprawiedliwości został ludowiec Jan Czechowski, ale na skutek drobnej kontuzji pozostał w szpitalu w Moskwie i nie mógł przylecieć do kraju […] po ukonstytuowaniu się […] PKWN.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.