Facebook Google+ Twitter

Założyciel IKEA Ingvar Kamprad znów oskarżony o sympatie nazistowskie

Duże poruszenie w zagranicznych mediach wywołała książka szwedzkiej pisarki Elisabeth Asbrick. Ujawnione w niej zostały fakty dotyczące związku założyciela IKEA Ingvara Kamprada ze szwedzkim nazizmem w latach 40.

 / Fot. Celsius/Public domainZwiązek Ingvara Kamprada, założyciela sieci sklepów meblowych IKEA, z partią nazistowską w Szwecji został ujawniony już w 1994 roku. W 1999 roku milioner przepraszał w książce na swój temat stowarzyszenia żydowskie za swoje „błędy młodości”. Jak informuje jednak Asbrick jego związek z partią nazistowską trwał do 1950, o dwa lata dłużej niż podawał Kamprad.

Książka "Och i Wienerwald står träden kvar" ("And in Wienerwald the Trees Are Still Standing") wywołała poruszenie opinii publicznej. Oparta jest na wywiadach, dokumentach i ponad 500 listach. Asbrink pisze, że już w 1943 roku szwedzkie służby wywiadowcze założyły teczkę Kampradowi z powodu jego współpracy ze Szwedzką Koalicją Socjalistyczną (SSS). W tym samym roku, jako 17-latek założył firmę meblową IKEA.

Materiały zebrane przez szwedzką dziennikarkę i pisarkę dotyczą między innymi przyjaźni młodego Ingvara z żydowskim chłopcem Otto Ulmannem. Ullmann tuż przed wojną wyemigrował z Austrii i przybył do Szwecji. W 1944 roku zaczął pracę na farmie rodziców Kamprada. Właśnie ta historia zainteresowała Elisabeth Asbrink i stała się inspiracją dla jej książki.

Jak podaje brytyjski "The Guardian", dzisiejsze Szwedzkie Służby Bezpieczeństwa (SAPO) odmówiły komentarza na temat afery związanej z ukazaniem się książki, a pracownicy archiwum państwowego w Szwecji również nie chcą współpracować w tej sprawie z mediami. Rzecznik prasowy Kamprada oświadczył, iż jego klient do niedawna nie był świadomy tego, że posiadał własną teczkę dokumentującą jego współpracę z ruchem Młodoszwedzkim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam,

Nazwa marki IKEA to akronim - skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy
i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Dlatego też IKEA zwraca uwagę by nazwa była pisana wielkimi literami i zachowana w formie nieodmiennej.

Sama niedawno się o tym dowiedziałam od Pani z IKEA ;-)

Pozdrawiam,
M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.