Facebook Google+ Twitter

Zamach maoistów w Indiach - 10 policjantów zginęło

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-18 20:47

Co najmniej dziesięciu indyjskich policjantów zginęło w stanie Orisa w wyniku eksplozji miny pułapki podłożonej przy drodze przez maoistycznych rebeliantów. W ostatnich dniach niemal codziennie dochodzi do ataków maoistów na policję oraz przedstawicieli administracji lokalnej we wschodnich i centralnych Indiach.

Do zamachu doszło w czasie, gdy oddział policji wracał z akcji, podczas której odblokowywał drogę krajową zatarasowaną przez maoistycznych rebeliantów. Dzisiejszy zamach w Orisie zbiegł się w czasie z przygotowywaniem przez władze indyjskie dużej operacji antymaoistycznej w sąsiednim stanie Bengal Zachodni.

W ostatnich dniach doszło tam do zabicia przez maoistów co najmniej dziewięciu przedstawicieli lokalnych władz partii komunistycznej rządzącej tym stanem. Maoiści ogłosili także niewielki obszar tego stanu, odległy od Kalkuty o 170 kilometrów, terenem wyzwolonym spod władzy państwowej. Władze kierują w rejon konfliktu duże oddziały policji oraz sił paramilitarnych.

Partyzantka maoistyczna występuje w obronie ubogich rolników oraz ludności plemiennej pozbawianej ziemi w wyniku nie zawsze zgodnej z prawem industrializacji wschodnich i centralnych Indii. Przez władze w Delhi jest uważana za najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Ataki maoistów pociągają za sobą większą liczbę ofiar aniżeli zadawniony konflikt hindusko-muzułmański w Kaszmirze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.