Facebook Google+ Twitter

Zamach na Kennedy'ego. Ujawniono taśmy z pokładu Air Force One

Narodowe Archiwa Stanów Zjednoczonych przedstawiły taśmy z prezydenckiego samolotu, który powracał do Waszyngtonu z Lyndonem Johnsonem i Jacqueline Kennedy po zamachu na Johna F.Kennedy'ego. Nagranie trwa 42 minuty i uważano je za zaginione

Ta grafika została wykonana przez marynarza lub pracownika Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych podczas czynności służbowych. Jako utwór Rządu Federalnego Stanów Zjednoczonych, grafika ta znajduje się w domenie publicznej. Prezydent USA / Fot. US Navy photo/public domainNagranie zawiera zarejestrowane wypowiedzi i rozmowy Lyndona B. Johnsona, żony i matki zabitego prezydenta, a także szefa Secret Service, Jerry'ego Bahna. Taśmy pozwalają na staranniejsze opracowania i uzupełnienie analiz dotyczących wielu faktów związanych z zamachem na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Za interesujące uznaje się okoliczności, jakie potęgowały nastroje zaniepokojenia i zamieszanie powodowane zdarzeniem, które miało miejsce 22 listopada 1963 r. w Dallas, w Teksasie.

Zarejestrowane głosy Johnsona i Rose oraz Jacqueline Kennedy wyrażają żal i smutek po stracie Johna F. Kennedy'ego. Wciąż pozostająca w stroju ze śladami krwi swego męża Jackie Kennedy i prezydent Johnson łączą się telefonicznie z matką prezydenta, Rose. Słowa otuchy wypowiadane przez Johnsona spotykają się z utrwaloną na taśmie reakcją Rose Kennedy, co przytacza BBC: "Bardzo ci dziękuję. Bardzo ci dziękuję. Wiem, że kochałeś Jacka. I on kochał ciebie". Jest też zapis prób nawiązywanej łączności z Sekretarzem Stanu Deanem Ruskiem i innymi członkami gabinetu w związku z raportowanym zdarzeniem, jakie miało miejsce "około 35 minut temu".

Jak podaje New York Daily News taśmy zostały ofiarowane Narodowym Archiwom przez Raab Collection. Kupiono je wcześniej od generała Chestera "Teda" Cliftona, doradcy wojskowego prezydenta Kennedy'ego. Dlaczego skrywał je przez te lata - nie wiadomo. Zagadką pozostaje również powód, dla którego 42 minuty materiału nie zostało opublikowane. Materiał w którego posiadanie wszedł Raab Collection, był zapisem o długości dwóch godzin i dwudziestu minut. W 1971 r. LBJ Library opublikowało swoją wersję nagrań. Sam generał Clifton nie udzieli wyjaśnień i nie rozwieje wątpliwości, gdyż zmarł w 1991 r. (z pracą w Białym Domu rozstał się w 1965 r.).

W związku z zamachem na prezydenta Kennedy'ego, zainteresowanie opinii publicznej, mediów i śledczych budził szef sił powietrznych USA, Curtis LeMay. Dociekanie gdzie znajdował się w owym czasie LeMay, którego uznawano za politycznego przeciwnika prezydenta Kennedy'ego znajduje swoje częściowe wyjaśnienie w odnalezionych nagraniach z 22 listopada 1963 r.: "Generał LeMay" - mówi urzędnik - "jest w C 140 (samolot z którym próbowano nawiązać łączność - przyp. aut.). Jest osiągalny. Jego kod brzmi Grandson ("Wnuczek" z jęz. ang. - przyp. aut.). Chcę z nim rozmawiać... Jeżeli nie możesz wykonać tego teraz, to będzie zbyt późno, ponieważ on będzie na ziemi w przeciągu pół godziny". Generał Curtis LeMay zmarł w 1990 r. Często wytykano jego politykę i publiczne wystąpienia, np. w sprawach dotyczących zaostrzenia kampanii wojennej wobec Wietnamu.

Raab Collection przyznał, że wszystkie wysiłki i starania jakie poczyniono w sprawie nagrań, pozostawały przez lata bezowocne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.