Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21416 miejsce

Zamach na łódzką Filmówkę

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-04 08:01

Łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna miałaby być przeniesiona do planowanego miasteczka filmowego w Nowym Mieście nad Pilicą.

Łódzka "Filmówka". / Fot. Dziennik ŁódzkiTaką alarmującą wiadomość przekazała poseł Prawicy Rzeczypospolitej Małgorzata Bartyzel, reprezentująca ziemię łódzką. Rektor filmówki, prof. Jerzy Woźniak, twierdzi, że to niemożliwe. Jak zwykle, kto ma rację, pokaże czas.

Według poseł Małgorzaty Bartyzel, istnieje już projekt architektoniczny nowego budynku szkoły filmowej w planowanym miasteczku. To właśnie tam miałyby być systematycznie przenoszone kolejne wydziały łódzkiej szkoły filmowej. Jako miejsce narodzenia się tej koncepcji poseł wskazała Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Trzeba koniecznie uniemożliwić realizację takich zamierzeń - podkreśla. - A niebezpieczeństwo jest poważne.

Innego zdania jest rektor PWSFTviT, prof. Jerzy Woźniak. – Nie wierzę w takie zamierzenia – wyjaśnia. – Szkoła ma się bardzo dobrze, nie mamy żadnych długów. Przede wszystkim jednak się rozwija. Nie po to otwieramy nowe wydziały, nie po to budowaliśmy nowe hale, nie po to przystępujemy do remontu kolejnego budynku na między innymi wydział montażu i archiwum, by teraz przenosić filmówkę w nowe miejsce. W przyszłym roku szkoła będzie obchodzić swoje 60-lecie, przystąpiliśmy do klastra medialnego, na rzecz którego dostaliśmy budynek przy ulicy Targowej 57. Uczestniczyłem w spotkaniu środowiska filmowego z ministrem kultury oraz premierem i nikt nawet jednym słowem nie wspomniał o takim projekcie. Także nikomu w szkole taki pomysł nawet by nie przyszedł do głowy.

Podobny pomysł nie przychodzi też do głowy lokalnym władzom.

– To bardzo zła idea – komentuje marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. – Filmówka na stałe wpisała się w pejzaż Łodzi. Na pewno nie będziemy aprobować tego typu koncepcji.

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie udzieliło nam odpowiedzi na pytania, zaś rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Paweł Kozyra powiedział krótko: – Z przedsięwzięciem nie mamy nic wspólnego. Polski Instytut Sztuki Filmowej zaś twierdzi, że nie ma zamiaru zabiegać o przeniesienie PWSFTViT, a na terenie miasteczka filmowego mają powstać jedynie szkoły średnie kształcące w różnych zawodach filmowych i nie będą one miały związku z istnieniem filmówki.

To nie pierwsze głosy o zamachu na łódzką szkołę filmową. Pomysł przeniesienia filmówki do Warszawy lansował przed kilku laty reżyser Andrzej Wajda. Nic dziwnego, bo choć powstają co jakiś czas w kraju (głównie prywatne) szkoły kształcące filmowców, żadna nie dorównuje największej, najważniejszej i najbardziej znanej spośród polskich w świecie, czyli filmówce. Poza Łodzią, czteroletnie studia filmowe można też odbyć na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Placówki prywatne to zwykle dwuletnie szkoły, jak Warszawska Szkoła Filmowa Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego czy Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Prywatna Szkoła Filmowa powstała też we Wrocławiu. Istnieje też szereg mniejszych i większych szkół oraz wydziałów filmowych w uczelniach prywatnych na terenie całego kraju.

Wspomniane miasteczko filmowe miałoby powstać 79 kilometrów od Warszawy w Nowym Mieście nad Pilicą. Na jego miejsce wybrano 467-hektarowe byłe lotnisko wojskowe, którego teren na ten cel przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Budowa miasteczka ma być sfinansowana dzięki funduszom strukturalnym z Unii Europejskiej, środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Miasteczko miałoby spełniać funkcję centrum produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych oraz innych utworów audiowizualnych. Na jego terenie powstałoby minimum 10 hal produkcyjnych, z których największa ma mieć powierzchnię prawie 7 tys. mkw. Miałyby tu powstać również zakład budowy dekoracji, stajnia, obiekt dla małych zwierząt, szklarnia, wypożyczalnie kostiumów, broni, pojazdów, rekwizytów i studia castingowe. Koszt inwestycji szacowany jest na około 100 mln euro. Miasteczko ma być uruchomione do końca 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.