Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4653 miejsce

Zamach na lotnisku w Moskwie. 35 osób nie żyje, 150 zostało rannych

35 osób zginęło, a 150 osób zostało rannych w wybuchu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo - podaje agencja Interfax. Za wybuch odpowiedzialny był zamachowiec-samobójca - władze rosyjskie podejrzewają, że był to samobójczy zamach terrorystyczny.

 / Fot. EPA/SERGEI CHIRIKOV35 osób zginęło, a 150 zostało rannych w wybuchu na moskiewskim lotnisku Domodiewdowo: 31 ludzi zginęło na miejscu, troje zmarło w szpitalu, jedna w drodze do szpitala; 35 osób znajduje się w stanie krytycznym. Świadkowie jednak twierdzą, że ofiar może być więcej - nawet 70. Rannych przewieziono do 12. szpitali w Moskwie, Domodiedowie, Widnoje i Podolsku. Wśród zabitych i rannych są cudzoziemcy: dwóch obywateli Wielkiej Brytanii, Niemka, Słowaczka, Francuz, Serb, Włoch i sześciu obywatelu Tadżykistanu.

Jedne media podają, że zamachowiec wysadził się w hali przylotów międzynarodowych - wszedł w tłum ludzi i tam zdetonował bombę; inne, że wysadził się w strefie mieszanej, gdzie się czeka na podróżnych. Wybuch miał siłę około 5 kilogramów trotylu i nastąpił o godz. 16.40 czasu miejscowego, ok. 14.40 czasu polskiego. Jak podała agencja Interfax, za wybuch odpowiedzialny był zamachowiec-samobójca."Właśnie pakowałem bagaże do samochodu, kiedy doszło do wybuchu. Z hali zaczęli wybiegać ludzie. Niektórzy byli zakrwawieni" - opowiadał brytyjski turysta, który przybył na lotnisko tuż przed zamachem.

Jak podają rosyjskie media, tuż przed wybuchem wylądowały samoloty z Duesseldorfu, Odessy i Londynu. Przyleciał także samolot z Londynu, ale pasażerowie przed 16.30 nie dotarli do hali przylotów.

"Znad budynku terminalu unosi się dym, a ludzie zostali ewakuowani" - pisze telewizja Russia Today. Na miejscu wybuchu jest ponad 20 jednostek ratunkowych. Lotnisko Domodiewdowo zostało zablokowane - nie można wejść do środka, ani wydostać się na zewnątrz. Loty  / Fot. EPA/SERGEI ILNITSKYmiędzynarodowe zostały przekierowane na inne lotniska w Moskwie. Wszystkie porty lotnicze w stolicy Rosji zostały pozostawione w stan gotowości.

Na lotnisku najprawdopodobniej nie było Polaków


LOT informuje, że polskie samoloty nie lądują na lotnisku Domodiedowo, tylko Szeremietiewo. Grzegorz Teleśnicki z Ambasady Polski w Moskwie twierdzi, że na razie nie ma żadnych informacji o Polakach. "Pozostajemy w stałym kontakcie z rosyjskimi służbami i monitorujemy sprawę na bieżąco" - mówił Teleśnicki Gazecie.

"Szef MSZ Radosław Sikorski złożył ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi kondolencje z powodu "tragicznego zamachu terrorystycznego" - podało MSZ.

Reakcja prezydenta Miedwiediewa


"Opłakujemy ofiary ataku terrorystycznego na lotnisku Domodiedowo. Jego organizatorzy będą namierzeni i ukarani" - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Miedwiediew miał otworzyć ogólnoświatowe spotkanie na szczycie ekonomicznym w Davos, jednak w związku z wydarzeniami w stolicy Rosji, opóźnił swój wylot.

Za zamachem stoi Kaukaz?


 / Fot. EPA/NTV TV"Można założyć, że sprawcami zamachu są prawdopodobnie członkowie ruchów narodowościowych z Kaukazu Południowego. Jeszcze nie wiadomo, kto dokładnie jest odpowiedzialny za ten zamach, ale nie widzę nikogo innego, kto miałby w tym interes, aby w Moskwie urządzać tego typu rzeczy" - powiedział Gazecie ekspert od kwestii międzynarodowego terroryzmu, prof. Michał Chorośnicki.

Domodiedowo jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Rosjii. W 2010 roku przyjęło 22,23 miliona pasażerów.

Czytaj także: Wybuch na lotnisku Domodiedowo. Wideo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wracając jeszcze do terroru:
Społeczeństwo które narodziło się w wyniku ogromnej machiny terroru, które powstało w wyniku terrorystycznei i zbrodniczej selekcji zupełnie inaczej postrzega tego typu akty. Nie tylko na świecie lecz również we własnym kraju. Mieliśmy tego wielokrotnie przykłady. Czy to społeczeństwo jednoznacznie ocenia zbrodnie Stalina na własnym narodzie?
Traktowanie więc takich zdarzeń z punku widzenia zachodniej mentalności wydaje się być nieporozumieniem. Oczywiście, gdyby nie zginęło tylu "innostrancow".
Przed Rosją daleka droga. I nie widać by się śpieszyli ja pokonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczuję. Jednak musimy znać całą prawdę. Nie tą prawdę którą lasują popierani przez CIA bandyci, ani też tych co chcą lud Czeczeński wykończyć. Co robi w tej sprawie ONZ ? Widocznie leży to w jej interesie, albo się mylę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe informacje które otrzymałem o Czeczeńcach i Rosji,!
Wojnę rozpoczęli Czeczeni od etnicznych czystek .
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BA%D0%B8_%D0%B2_%D0%A7%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B5.
Kolumny uciekających i zrozpaczonych ludzi ,które pokazują u nas ilekroć mówią o tamtych wydarzeniach ,to nie Czeczeńcy ,a mieszkańcy Czeczeni :rosjanie,dagiestanczycy,osetyńczycy i inni. Uciekają porzuciwszy przed tym cały dobytek bo tylko w ten sposób mogli uratować życie.
nie każdy zdążył uciec
http://community.livejournal.com/obosratso/26711.html?thread=86103#t86103
tu jest film dokumentalny mówiący prawdę o tym kto i dlaczego uciekał
http://video.google.com/videoplay?docid=-449152828878337252#
Opinie co do sposobów prowadzenia wojny były rozbieżne.Rosjanie ( obywatele FR ) uważali że trzeba otoczyć teren i wybić wszystkich Czeczenów .( ja się nie znam ani na wojnie ani na topografii Kaukazu,ale to ponoć jest i możliwe i łatwe)
Natomiast władza uważała że trzeba uspokoić sytuację ,rozbroić agresorów,ukarać bandytów .Na szczęście dla Czeczenów wygrała „opcja rządowa”.
Ostatni akord wojny a potem pokój to wielki sukces Putina,i powiedzmy od razu ,sukces okupiony spadkiem sympatii .Wielu nie mogło i nie może darować mu tego że poszedł z czeczenami na jakikolwiek kompromis. nie może mu również zapomnieć tego :
http://www.youtube.com/watch?v=vtAq5J66czU
pierwsza część to kadry z niemieckiego filmu dokumentalnego na którym Ahmat Kadyrow mówi że on nigdy nie wzywał czeczenów żeby każdy z nich zabił 150 czy 200 rosjan ,on po prostu wzywał do tego aby każdy zabił tylu ile może
a w drugiej części jest wypowiedź Putina który wita „nowego” prezydenta Ramzana Kadyrowa i mówi że Ahmad był człowiekiem heroicznym i znał różnicę między wojownikami a zwykłymi bandytami.
Rozumiem ból Rosjan ale rozumiem też racje Putina.Czeczeny są jacy są i albo ich wszytkich wybić albo ułożyć się z najsprawniejszym .Trzeciego wyjścia nie ma .
Putin nieco stracił w oczach rosjan ale za to zyskał w Kadyrowie ( i jego ludziach) wielkich sympatyków.
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/swiat/prezydent-czeczenii–kocham-putina,67474,1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście żal zabitych i niewinnych ludzi.
No cóż, ten terror nie bierze się znikąd. Giną niewinni ludzie nie tylko na tym lotnisku. Na Kaukazie Rosja dokonała wyboru drogi, dokonała wyboru kierunku rozwoju swojej cywilizacji.
Ale całe mocarstwo wzięło się z terroru. Można rzec, że poczęło się w terrorze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bronek Ptak
  • Bronek Ptak
  • 24.01.2011 18:31

Panowie a Wy tak od razu o Czeczenach ,jedno jest pewne przestrzeń powietrzna w Rosji do bezpiecznych nie należy !!! Lepiej ją omijać, zbyt dużo niewyjaśnionych spraw tam się dzieje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mik.Pol.
  • Mik.Pol.
  • 24.01.2011 17:30

Współczuję,Ale też ubolewam że od tylu już lat jest eksterminacja Czeczenów gwałty na kobietach czeczeńskich i mordowanie całego społeczeństwa czeczeńskiego.
To się nazywa ODWET. A świat patrzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 24.01.2011 17:27

Pirwszy film z zamachow w Rosji
http://rosjatostanumyslu.pl/zamach-terrorystyczny-na-lotnisko-domodedovo-film-video-t427.html#p446
Rosja to nie kraj! Rosja to stan umyslu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 24.01.2011 16:57

Bardak w tej Rosji. Nie umywa się do ZSRR. No cóż, można tylko współczuć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.