Facebook Google+ Twitter

Zamach stanu w Nigrze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-18 21:36

W Nigrze doszło do zamachu stanu. Prezydent kraju Mamadou Tandja może być przetrzymywany przez żołnierzy w koszarach na obrzeżach stolicy – Niamey.

Wojskowi zaatakowali prezydencki pałac około godziny 13 czasu polskiego. Francuski dyplomata poinformował, że w zamachu stanu uczestniczyli członkowie Prezydenckiej Gwardii. Do ataku doszło po spotkaniu tamtejszego rządu. Żołnierze zatrzymali kilku członków gabinetu.

Radio publiczne w Nigrze zawiesiło swoją działalność. Na antenie słychać jedynie marsze wojskowe. Bojowe helikoptery krążą nad pałacem prezydenckim, a żołnierze rozmieszczani są na obszarze całej stolicy. Walki na ulicach miasta ustały, a przestraszeni ludzie pozamykali się w swoich domach.

71-letni Tandja rządził Nigrem od ponad dekady. W sierpniu zeszłego roku przedłużył swoją kadencję w kontrowersyjnym referendum, zorganizowanym po rozwiązaniu parlamentu i Trybunału Konstytucyjnego. Od tego czasu kraj jest izolowany na arenie międzynarodowej. W zeszłym tygodniu zawieszono też rozmowy rządu z opozycją. Po raz kolejny negocjacje, które rozpoczęły się pod koniec grudnia, stanęły w martwym punkcie.

Do 1960 roku Niger był francuską kolonią. Od czasu uzyskania niepodległości krajem tym targają wewnętrzne konflikty. Kilkakrotnie dochodziło tu już do przewrotów.
Niger jest trzecim po Kanadzie i Australii producentem uranu na świecie. Te rzadkie złoża
eksportuje głównie do Francji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.