Facebook Google+ Twitter

Zamach w Peszawarze, prawie 100 ofiar

Ponad 90 osób zginęło, a 150 zostało rannych w zamachu bombowym, który nad ranem zniszczył bazar w pakistańskim Peszawarze. Wśród ofiar jest wiele kobiet i dzieci.

Zamach w Peszawarze / Fot. PAPJak informowało CNN, wczesnym rankiem na bazarze w dzielnicy Peepal Mandi wybuchł samochód-pułapka, który doszczętnie zrujnował stoiska i okoliczne domu. W wyniku wybuchu i następującemu po nim pożarowi zniszczonych zostało wiele drewnianych i ceglanych budynków, w tym pobliski meczet.

Dzielnica Mandi to najstarsza część miasta. Ciasna zabudowa i licha konstrukcja domów przyczyniła się do zwiększenia ilości ofiar. Zginęły przede wszystkim kobiety, które stanowiły większość pośród klientów bazaru. Na zdjęciach pokazanych w pakistańskiej telewizji widać ruiny i chaos jako został wywołany poprzez niespodziewany wybuch.

Wraz z upływającym czasem liczba ofiar rosła. Początkowo według doniesień lekarzy było to około 80 osób. Do południa liczba ta zwiększyła się do 90, ale i ta może ulec zmianie gdyż półtorej setki rannych znajduje się cały czas w peszawarskich szpitalach.

Dzisiejszy zamach był kolejnym z serii, które od pewnego czasu wstrząsają Pakistanem. W ciągu miesiąca zginęło w nich około 200 osób, w tym 13 w samym Peszawarze po bombowych atakach na posterunki policji.

Sam atak za który odpowiadają najprawdopodobniej bojówki Al-Kaidy związał się czasowo z pobytem amerykańskiej sekretarz stanu, Hillary Clinton, która przybyła do Islamabadu, aby jak sama mówiła "rozpocząć nowy rozdział w stosunkach pakistańsko-amerykańskich". Nieoficjalnie zgonie z poleceniem Obamy, miała naciskać na rząd aby skuteczniej działał w sprawie zwalczania islamistycznych bojówek na granicy z Afganistanem. A tam właśnie znajduje się Peszawar.

Armia nie zasypia zresztą gruszek w popiele. Od tygodnia trwa ofensywa przeciwko Al-Kaidzie w południowym Waziristanie. Zgodnie z informacjami armii od 17 października zginęło około 340 rebeliantów. W tej sytuacji okrutny zamach na niewinnych Pakistańczyków staje się wyraźną odpowiedzią ekstremistów na działania podjęte przeciwko nim.

----

Źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1626009,0,1,zginely-kobiety-i-dzieci-blisko-100-ofiar-zamachu,wiadomosc.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.