Facebook Google+ Twitter

Zamachy bombowe przed wyborami w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-07 08:18

W serii ataków w Bagdadzie zginęło 12 osób, a 8 zostało rannych. Od rana w Iraku trwają wybory parlamentarne. Telewizja al-Arabija podała, że od momentu otwarcia lokali wyborczych w stolicy wybuchło co najmniej 15 granatów moździerzowych.

Celem ataków były przede wszystkim punkty do głosowania. Sześć pocisków spadło na teren tak zwanej "zielonej strefy" - silnie chronionego centrum, w którym znajdują się urzędy, ambasady i dowództwo wojsk amerykańskich.

Ze względu na zagrożenie zamachami, w wielu miastach Iraku zaostrzono środki bezpieczeństwa. Obowiązuje godzina policyjna, a ulic pilnują uzbrojeni policjanci i żołnierze.

O 325 miejsc w irackim parlamencie ubiega się ponad 6 tysięcy kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest 19 milionów Irakijczyków, w tym spora część mieszkających poza granicami kraju. Nowi deputowani wybiorą później premiera i prezydenta Iraku. Jest spora szansa, że na obu tych stanowiskach pozostaną politycy, którzy obecnie pełnią te urzędy.

Po raz pierwszy od czasu obalenia Saddama Husajna w głosowaniu biorą udział wszystkie grupy etniczne - Kurdowie, szyici i sunnici. Ci ostatni pięć lat temu zbojkotowali głosowanie, ale teraz mają szansę stać się silną opozycją w nowym parlamencie. Amerykanie z kolei liczą na to, że po spokojnych wyborach będą mogli rozpocząć wycofywanie się z Iraku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.