Facebook Google+ Twitter

Zamachy w moskiewskim metrze - raport

Dwie bomby eksplodowały wczoraj na dwóch stacjach metra w Centrum Moskwy. O 7.56 (5.56 w Polsce) samobójczyni wysadziła się na stacji Łubianka. Pół godziny później, o 8.39 (6.39 w Polsce) druga bomba eksplodowała na stacji Park Kultury. Na razie media podają informacje o 38 zabitych i 70 rannych.

http://www.flickr.com/photos/centralasian/4473225468/ >> Stacja moskiewskiego metra gdzie doszło do zamachów (zaznaczone kółkiem) / Fot. http://farm5.static.flickr.com/4035/4473225468_3f329ea024_o.jpgPierwszy wybuch na stacji metra Łubianka (nieopodal znajduje się siedziba FSB - Federalnej Służby Bezpieczeństwa) według danych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, miał miejsce w drugim wagonie pociągu, który stał na stacji. Podczas tego ataku zginęły co najmniej 22 osoby: 11 - spośród pasażerów pociągu i 11 osób oczekujących na peronie; co najmniej 12 osób zostało rannych. Agencja "Interfax" podała, że ładunek wybuchowy był przymocowany do ciała samobójczyni. Wybuch nastąpił po przybyciu pociągu na stację Łubianka, kiedy pasażerowie wysiadali i wsiadali do wagonu. Według wstępnych danych użyto 3 kg trotylu - poinformował Jurij Semin. Wybuch nastąpił podczas porannego szczytu komunikacyjnego w Moskwie. Na stacjach metra i w wagonach znajdowało się około 500 tys. osób.

Drugi wybuch miał miejsce na stacji Park Kultury, znajdującej się około 5 kilometrów na południowy-wschód od Łubianki, miejsca pierwszego ataku. Ładunek zdetonowano także w pociągu, w momencie gdy wagony stały na stacji. Śmierć poniosło 12 lub 15 osób, a 7 zostało rannych - tak informuje agencja "Interfax". Niektóre źródła podają, że tutaj również bomba została zdetonowana przez zamachowca-samobójcę, ale na razie nie udało się tego potwierdzić. Radio "Echo Moskwy" informuje również, że ładunki mogły zostać zdetonowane za pomocą telefonów komórkowych. Tak często działają terroryści na Bliskim Wschodzie.

Informowano również o trzecim wybuchu w jednej ze stacji moskiewskiego metra, ale tę informację podaną przez portal internetowy Life.ru. Według innych relacji podawanych przez tę witrynę, milicja zna już nazwiska domniemanych zamachowców. Samobójczynię opisuje następująco: 25 lat, wygląd słowiański, ubrana w niebieski szalik, spódnicę i filetowy żakiet. Druga wyglądała na około 40 lat i w ręku miała dużą torbę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

hb
  • hb
  • 16.09.2010 08:53

A może lepiej dla Rosji byłoby zostawić Czeczenię w spokoju? Już dość ludzi wymordowali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kliknąwszy gwiazdkę wyraziłem swoją opinie o tekście i szacunek dla pracy autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konieczny jest zdecydowany w zjednoczeniu wszystkich cywilizacji poza muzułmańskimi, odpór praktykom terrorystycznym. Muzułmanie są ogniskiem, zarzewiem tego niegodziwego, nieludzkiego, zdradliwego i tragicznego w skutkach środka oddziaływania na przeciwników i innowierców. Dziwnym się wydaje, że w imię tolerancji pozwala się na lokalizację ośrodków kultowych na terenach Polskich. Przecież to potencjalni terroryści będą mieli w nich punkty kontaktowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, media nagłaśniają zamachy terrorystyczne i mają rację. Gdyby nikt o tym nie mówił i nie pisał to byłyby co raz silniejsze, aż ktoś w końcu przemówi i rozdmucha sprawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Blisko, coraz bliżej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niedawno Buriackiego zdjęli, to jeszcze brodaci znieśli, ale jak niecały tydzień temu stuknęli Astemirowa to dżamaat musiał jakoś spektakularnie odpowiedzieć.

A z tą medialnością to bym się nie zgodził do końca. Przynajmniej w Rosji jest troszkę inaczej. Na północnym Kaukazie toczy się przecież dżihad obronny. Z punktu widzenia fundamentalistów, te ziemie są rdzennie islamskie i zostały opanowane przez kafirów. Idzie za tym obowiązek dżihadu a nie medialnej szopki. Kiedy wybuchają rynki w miastach i miasteczkach a ciała leżą stosami to jakoś specjalnie o tym na "Pierwym" kanale nie raportują bo, ot czasem wzmianka. Co miesiąc jakiś pociąg w Dagestanie wykoleją, ale to musi być Newski Express relacji Moska-Petersburg, żeby trafić do tv. Tlenem terrorystów jest kafirska krew a nie sława. No i ta ich korupcja... z resztą przestałem wierzyć w granice rosyjskiej korupcji jak się dowiedziałem że terroryści mają dostęp do budżetu. Kosmos jakiś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo prawdy jest w stwierdzeniu, że terroryzm nie istnieje bez mediów ale nie wolno tego zjawiska zamiatać pod dywan - to jedno z największych zagrożeń współczesnego świata w wielu jego regionach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiedzialne są władze rosyjskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Terroryzm jest zjawiskiem medialnym, bez mediów N I E I S T N I E J E ! Im więcej będziemy o tym pisać, tym bardziej sprawcy będą zadowoleni. Media są T L E N E M dla terrorystów. Terroryzm jest T E A T R E M, dla tych, którzy patrzą. Dodam jeszcze tylko jedno: od czasu zamachu w Londynie w 2005 roku prób kolejnych zamachów było 7-8.. Ukłony się należą więc dla tych, którzy skutecznie przeciwdziałają z tym zjawiskiem. Cóż.. jedyne co możemy zrobić to żyć chwilą, nie bać się, zaufać ludziom, którzy wiedzą co robią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.