Facebook Google+ Twitter

Zamachy w Norwegii. Co łączy Breivika z Polską?

W śledztwie dotyczącym Andersa Behringa Breivika pojawiają się tzw. "polskie wątki". Bada je ABW.

 / Fot. EPA/ALEKSANDER ANDERSEN NORWAY OUTŚledztwo w sprawie Andersa Behringa Breivika, odpowiedzialnego za zamach bombowy i strzelaninę w Norwegii trwa. Pojawiają się w nim polskie wątki.

Breivik przed zamachem opublikował w internecie swój manifest "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości" pod pseudonimem Andrew Berwick. Dołączył do niego także dziennik przygotowań do zamachu. Pojawił się w nim zapis, że zakupił we wrocławskim sklepie internetowym Keten dwie substancje: 0,3 kg azotynu sodu za 10 euro oraz 150 kg proszku aluminiowego za 2 tys. euro. Pierwsza z nich jest używana w Norwegii do konserwacji łososia. Przy zakupie drugiej tłumaczył, że proszek potrzebny mu jest jako składnik farby, którą zabezpieczy łódź. Wczoraj do sklepu wkroczyło ABW.

W swoim manifeście Breivik wymienił Polskę 47 razy. Najbardziej podziwiał naszego króla, Jana III Sobieskiego, który w 1683 r. pokonał Turków pod Wiedniem i dzięki temu ochronił Europę przed ekspansją islamu.

Ojciec Breivika: Syn powinien popełnić samobójstwo


Zamachowiec cytował również "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza. Stwierdził, że jest to dobra analiza totalitaryzmu.

Breivikowi nie podobało się natomiast to, że papież Jan Paweł II przeprosił za wyprawy krzyżowe.

W swoim manifeście zamachowiec wymienił także prawicowe i skrajnie prawicowe partie europejskie, wśród polskich znalazły się Samoobrona Rzeczpospolitej, Narodowe Odrodzenie Polski, Ligę Polskich Rodzin, Ligę Obrony Suwerenności, Prawo i Sprawiedliwość.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

re
  • re
  • 27.07.2011 09:47

Ciekawe jak skomentuje te doniesienia Błaszczak albo Hofman.Pewnie tak samo,jak komentują je PiS-owscy forumowicze:nijak.Jak sie okazuje nie wszystko można "odwrócić Alikiem"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do watków polskich:
Autorka zapomniała dodać, że ten morderca zaanektował na potrzeby swojego manifestu również materiały amerykańskiego Unabombera - Teda Kaczyńskiego, pochodzacego (co za ironiczny zbieg okoliczności!) z rodziny o polskich korzeniach.
http://www.terroryzm.com/unabomber-ted-kaczynski/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Theodore_Kaczynski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.