Facebook Google+ Twitter

Zamaskował się i... zabił!

Wszystko trwało tylko chwilę. Okazało się, że szykował się do tego od bardzo dawna. Nie jest bezpiecznie, gdy ten znienawidzony potwór czyha z rozwartymi ramionami na kolejnego nieszczęśnika. Przyłapany, ucieka z zamordowaną ofiarą!

Kwietnik (Misumena vatia) / Fot. Artur HampelTaką rolę przypisała natura kwietnikowi (Misumena vatia)
(nazwa rodzajowa misumena, pochodzi wyjątkowo nie z języka łacińskiego, a z greki). Misúmenos oznacza – znienawidzony. Ten mistrz kamuflażu, nie ustępujący kameleonowi, potrafi dopasować się ubarwieniem do otoczenia, w którym czatuje na swoje ofiary. Nie buduje sieci, a czyha nieruchomo na kwiatach, rzadziej na łodygach.

Kwietnik (Misumena vatia) / Fot. Artur HampelJego ulubionymi roślinami są takie, które kwitną na żółto lub biało. Związane jest to ściśle z możliwościami kamuflażu tego niewielkiego pająka. Jak można wnioskować są one ubarwione od białego, poprzez zielonkawy, do intensywnie żółtego. Nie wahają się zaatakować owada wielokrotnie większego od siebie, co Kwietnik (Misumena vatia) / Fot. Artur Hampelprzy braku budowy sieci może oznaczać tylko jedno - silny, paraliżujący jad.

Atakuje również osy i pszczoły. Atak jest błyskawiczny, a maskujące ubarwienie sprawia, że owady praktycznie same wchodzą mu na "talerz", wydając tym Kwietnik (Misumena vatia) / Fot. Artur Hampelsamym na siebie wyrok ostateczny. Proces zmiany ubarwienia jest stopniowy i póki co, naukowcy dostrzegli tą zdolność tylko u samic. Czas zmiany ubarwienia trwa do około trzech tygodni. Prawdopodobnie za kilka tysięcy lat, pająk ten będzie miał w swoim ekwipunku o wiele większy wybór "odzieży maskującej".

Zjawisko kamuflażu jest częściej spotykane w charakterze ochrony przed drapieżnikami. W tym przypadku natura postanowiła ofiarować ten dar bezwzględnemu mordercy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

potwierdzam, jad jest b. trujacy. ukaszenie , przypadkowe takiego pajaka, to 2 tygodniowe bole , obrzeki itd dolegliwosci....

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Grzegorz - oj tam, oj tam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny art ciekawie napisany i do tego zdjęcia mało znanych owadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakiemu "bezwzględnemu mordercy"? Przecież to zwyczajny pomysłowy zręczny drapieżnik. Równie dobrze można by negatywnie określać tygrysa bo ma paski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.