Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32640 miejsce

Zamek dziewięćdziesięciu dziewięciu wież

Na ziemi opolskiej, w małej miejscowości Moszna, znajduje się zamek rodu Tiele Winklerów Piękny i ogromny pałac, jest w części udostępniony do zwiedzania turystom, natomiast w pozostałej części znajduje się Centrum Terapii Nerwic oraz hotel

Zamek w Mosznej / Fot. Bogdan KurysZamek położony jest nad jeziorem, w małej miejscowości Moszna. Robi z daleka ogromne wrażenie. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Liczba wieżyczek nie jest przypadkowa, ponieważ od posiadania 100 wieżyczek w zamku, należało kiedyś płacić podatek.

W zaczarowanym ogrodzie…

Zamek otoczony jest pięknym ogrodem. Dawniej miał on powierzchnię prawie 100 hektarów, obecnie jego powierzchnia zmniejszyła się o połowę. Za czasów Tiele Winklera, ogrodem opiekowało się 100 ogrodników, obecnie jest tylko jeden. Na szczególną uwagę, zasługują ponad 100-letnie azalie i rododendrony. W maju i czerwcu, odbywa się święto kwitnącej azalii, podczas którego można podziwiać je, pięknie kwitnące, oraz posłuchać muzyki polskich i niemieckich kompozytorów.

zamek w Mosznej / Fot. Bogdan KurysW zamkowej oranżerii, znajduje się ogromny fikus, który wyrastał ponad dach. Niestety, ze względu na remont i przebudowę, nie można jej zwiedzać. W oranżerii rośnie jeszcze bananowiec i palmy, niestety nie możemy się o tym osobiście przekonać; póki remont trwa, trzeba wierzyć na słowo. W zamkowym ogrodzie, znajdują się również kanały, po których hrabia Tiele Winkler pływał gondolami wraz ze swoim przyjacielem, cesarzem Wilhelmem II. W głębi zamkowego ogrodu, znajdował się pomnik hrabiego Tiele Winklera, który, niestety, w latach 50. został skradziony i najprawdopodobniej przetopiony. Prochy członków rodu Tiele Winklerów zostały przeniesione na pobliski cmentarz, gdzie spoczywają do dzisiaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Piękny artykuł:)
Przeczytałam z ogromnym wzruszeniem i podziwiam Twój talent dziennikarski,bo aż trudno uwierzyć,że jedynie byłaś tam przez chwilkę.Mieszkałam w tym zamku parę lat.
Wielki +

Komentarz został ukrytyrozwiń

piekna architektura

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak zamek już poprawiam i za chwilkę powinno się pojawić poprawione. W niektorych źródłach i na niektórych portalach mozna znaleźć nazwę pałac ale bliżej tej budowli do zamku. Dzięki za docenienie mojej pracy. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba to jednak zamek był?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetny temat :)
pałac z psychiatrykiem znakomite połączenie... nauki i sztuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko zaczęło się od tego że zobaczyłam telewizji teledysk do piosenki zespołu Feel i zobaczyła ten pałac. W internecie znalazłam to miejsce a ze okazało się że jest to niedaleko to pojechała na własne oczy sie przekonać jak On wygląda.
pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bajeczne Magdo! - jak tam trafiłaś?
Architektura i historia nietuzinkowa. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.