Facebook Google+ Twitter

Zamek Grodziec

Niepowtarzalny zamek z klimatem, wielokrotnie burzony i odbudowywany, wciąż przyciąga turystów.

Zamek Grodziec / Fot. Weronika TrzeciakZamek znajduje się we wsi Grodziec na Pogórzu Kaczawskim – 105 km od Wrocławia i 35 km od Legnicy. Na Grodźcu kończy się Szlak Zamków Piastowskich, który zaczyna się od zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i prowadzi dalej przez Książ, Bolków, Bolczów, Jelenią Górę oraz Wleń. Cała trasa obejmuje 15 ruin zamków i grodów piastowskich. Zamek Grodziec wznosi się na powulkanicznym bazaltowym wzgórzu – 389 m. n.p.m. W połowie drogi na zamek znajduje się kościółek, którego ufundowanie przypisuje się św. Jadwidze. A niedaleko zamku leży barokowy trójskrzydłowy pałac, w stanie do gruntownego remontu.

Dojazd
Dojazd do zamku nie jest prosty, szczególnie ze stolicy. Z Wrocławia, Bolesławca lub Legnicy należy udać się do Złotoryi, a stamtąd przesiąść się do autobusu do Grodźca. Niestety autobusy chodzą rzadko i najlepiej poszukać taksówki. Ze Złotoryi to tylko 20 min. Autobus nie dojeżdża jednak pod sam zamek i czeka nas droga pod górę. Ale warto się pomęczyć. Można tez jechać samochodem i zaparkować na samym dziedzińcu.

Klimat zamkuW Grodźcu panuje zupełnie inna atmosfera niż w typowym zamku. Turyści mogą nie tylko zwiedzić każdy zakamarek (z przewodnikiem lub bez), lecz także przenocować w jednej z wież. Myli się jednak ten, kto myśli, że został on przerobiony na hotel, jak w przypadku niektórych polskich zamków czy pałaców. Do pokojów nie wstawiono „plazmy” czy innych technicznych nowinek. Kustosz Zenon Bernacki nie żąda bajońskich sum za wejście do zamku, czy noclegi. Podczas Majówki można poczuć się jak w czasach średniowiecznych, dzięki strojom z epoki, zbrojom, turniejom łucznictwa, czy możliwości obejrzenia walk rycerskich. Można zjeść chleba ze smalcem, ogrzać się przy ognisku i posłuchać zespołów ludowych. Jednak prawdziwy klimat zamku odczuwa się w sezonie mniej turystycznym, kiedy na zamku nocuje tylko kilka osób. Można wtedy posłuchać miejscowych legend i opowieści o duchach, a wszystko to przy ognisku, gdy zapada zmrok…

Fotogaleria

Rys historycznyPierwsza wzmianka o Grodźcu pojawiła się w bulli papieża Hadriana IV, pochodzącej z 23 kwietnia 1155 roku. Podczas panowania Henryka Brodatego drewniany gród zastąpiono murowanym.

W XIV i XV wieku Grodziec stanowił własność rycerskiego rodu Bożywojów. W czasie wojen husyckich został zdobyty i splądrowany. W 1470 roku kupił go książę legnicki Fryderyk I, który rozpoczął prace remontowe, kontynuowane potem przez jego syna, Fryderyka II. Dzięki ich pracy zamek stał się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Z okazji zaślubin Fryderyka II z Sofią von Hohenzollern na zamku zorganizowano przyjęcie i słynny turniej rycerski. Na dziedzińcu zgromadziło się wówczas 102 rycerzy i 99 knechtów. Niestety w 1633 roku został ponownie zdobyty i splądrowany, tym razem przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Skala zniszczeń była ogromna, dlatego po wojnie postanowiono zburzyć część obwarowań. Od tego czasu próbowano odbudować zamek, ale bezskutecznie.

Dopiero w 1800 roku, kiedy właścicielem został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg, rozpoczęły się prace konserwatorskie i rekonstruktorskie. W latach 30. XIX wieku do zamku przybywało mnóstwo turystów. Gruntowna odbudowa rozpoczęła się w 1900 roku, jego właścicielem był wtedy baron dr Willibald von Dirksen. Opracowanie projektu i nadzór przypadło w udziale znanemu i cenionemu architektowi Bodo Ebhardtowi. W 1908 roku nastąpiło uroczyste otwarcie zamku, na którym nie zabrakło cesarza Wilhelma II. Następnie obiekt przekazano na muzeum, restaurację i schronisko turystyczne Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa. Niestety w 1945 roku zamek spłonął, z częścią wyposażenia. Dopiero w 1959 roku rozpoczęły się pierwsze prace zabezpieczające, koordynowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podałam źródła, z których korzystałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.07.2009 16:50

Tekst o tym samym zamku ukazał się na stronie Infotuby jakieś 2 dni temu. Ten tekst jest dość podobny, chociaż oczywiście nie identyczny. Ciekawe czy jest to zwykły zbieg okoliczności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.