Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14087 miejsce

Zamek i kościół w Kórniku uznane za pomnik historii

2 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski wręczył rozporządzenia, na mocy których jednym z obiektów, które dołączyły do grona pomników historii znalazł się zespół pałacowo-zamkowy oraz kościół parafialny w Kórniku.

Zamek w Kórniku z lotu ptaka / Fot. Monika Mężyńska, CC 2.5Jak informuje portal Gazeta.pl uroczystość wręczenia rozporządzeń odbyła się 2 lutego w samo południe. Bronisław Komorowski spotkanie rozpoczął od wspomnienia zmarłej Wisławy Szymborskiej. Noblistka, która na świat przyszła w Kórniku, zdaniem prezydenta zostawiła po sobie wiele dobrego i wspaniałego w obszarze polskiej kultury.

Wieża zamkowa / Fot. Przemysław Jahr, Własność PublicznaJednym z obiektów, który w czwartek uzupełnił listę Pomników Historii jest zespół zamkowo-pałacowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku - nekropolią właścicieli. Tytuł z rąk prezydenta odebrali: dyrektor zamku w Kórniku, prof. dr hab. Tomasz Jasiński oraz prof. dr hab. Jacek Oleksyn. Otrzymanie takiego tytułu bez wątpienia pomoże w uzyskaniu funduszy na różnego rodzaju inwestycje. Niedawno zakończył się remont mostu prowadzącego do zamku, który groził zawaleniem. Późną jesienią zakończono remont dachu, który przeciekał. Teraz na renowację oczekuje zabytkowa ponad dwustuletnia kamienica znajdująca się tuż obok kolegiaty.

Kórnik stał się 44. obiektem na liście pomników historii. Zamek oraz przylegające do niego arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji w Wielkopolsce. Budowlę wzniesiono w XV wieku jako rezydencję rodu Górków, pierwszych właścicieli Kórnika. Obecny wygląda zamek zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. Ostatni właściciel zamku, hrabia Władysław Zamoyski w swoim testamencie przekazał go narodowi polskiemu. Obecnie mieści się tutaj muzeum. W zamkowych murach działa także od 1828 roku Biblioteka Kórnicka, która jest jedną z pięciu największych bibliotek w kraju.

Kościół parafialny w Kórniku / Fot. Mzopw, CC 3.0Roztaczające się przy zamku arboretum jest jednym z największych parków dendrologicznych w Europie Środkowej i jednym z najstarszych w Polsce. Rośnie tutaj około 3 tysięcy gatunków drzew i krzewów. W kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych, który także uznany został za pomnik znajdują się nagrobki właścicieli zamku: Górków, Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej znanej jako Biała Dama, a w podziemnych kryptach rodziny Działyńskich i Zamoyskich.

W czwartkowe popołudnie prezydent Bronisław Komorowski wręczył także tytuły Pomników Historii: Warszawskim Filtrom, Osadzie Fabrycznej w Żyrardowie pochodzącej z XIX wieku, pałacom i parkom Kotliny Jeleniogórskiej oraz młynowi papierni w Dusznikach Zdroju.

Odnosząc się już do nowych pomników historii, Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na troskę i osiągnięcia w zakresie ratowania zabytków i ich konserwacji. Prezydent wyraził także nadzieję, że niebawem uda mu się odwiedzić miejsca, które trafiły w na listę Pomników Historii podczas jego kadencji. Komorowski podkreślił, że te miejsca wyznaczają naszą tożsamość i jednocześnie ambicje na przyszłość. Pomniki historii są budulcem naszej dumy i przynależności do kultury polskiej i europejskiej.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję, Piękny obiekt i wspaniałe arboretum. Miałam przyjemność odwiedzać to miejsce kilka lat temu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.