Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7068 miejsce

Zamek Kliczków - historia w pigułce

Krótka historia zamku Kliczków od powstania do czasów współczesnych.

Zamek Kliczków / Fot. Jan BiegaczPod koniec trzynastego wieku na wysokim prawym brzegu Kwisy powstał murowano-drewniany zamek, który wchodził w skład systemu warowni granicznych książąt świdnicko-jaworskich. Fundatorem był Bolko I Surowy. Głównym zadaniem zamku była obrona przed licznymi najazdami i grabieżami czeskimi. Pod koniec XIV wieku zamek utracił swoje znaczenie obronne. Jako lenno królów czeskich pod koniec szesnastego wieku otrzymali go Rechenbergowie od cesarza Rudolfa II.

Na początku siedemnastego wieku przebudowano go rezydencje renesansową oraz ufundowano ołtarz w kościele pod wezwaniem Trzech Króli, równocześnie Kliczków otrzymał również prawa miejski i targowe.

W 1611 roku wizytę złożył tu król Czech i cesarz Niemiec - Maciej, po zakończeniu wojny trzynastoletniej Kliczków był własnością rodu von Schellendorf. Na początku osiemnastego wieku dobra w spadku otrzymała rodzina von Frankenberg, związana z niemieckim dworem cesarza Leopolda I, wokół zamku powstał park. W połowie osiemnastego wieku majątek Kliczkowski nabła rodzina von Promnitz następnie sprzedany rodzinie zu Solms-Baruth.

W okresie wojen napoleońskich majątek został zniszczony i rozgrabiony przez wojska napoleońskie. Pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego wieku na zaproszenie właściciela dóbr w Kliczkowie wielokrotnie gościł tu cesarz niemiecki Wilhelm II. Podczas II wojny światowej zamek został skonfiskowany przez nazistów, na skutek aresztowań po nieudanym zamachu na Hitlera.

Majątek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, w 1945 został doszczętnie rozgrabiony przez Armię Radziecką i szabrowników podążających za frontem. W latach powojennych był siedzibą kilku instytucji państwowych, a w zachodnim skrzydle stacjonowała jednostka Wojska Polskiego.

W 1970 zrujnowany obiekt przejęła Politechnika Wrocławska i pierwszy raz po wojnie próbowała go odremontować. Pod koniec XX wieku wrocławska firma Integer SA kupiła ruiny zamku wraz z częścią zdewastowanego parku. W 2001 roku zakończono kompleksową odbudowę i adaptację kliczkowskiego zamku. Obecnie znajduje się tam centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miałam okazję przyjrzeć się z bliska - link

Jeśli chodzi o historię - moją uwagę zwrócił napis nad bramą (3 zdjęcie):
Cześć przodownikom pracy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.