Facebook Google+ Twitter

Zamek w Kórniku. Perła polskiej kultury uznana za pomnik historii

Zamek w Kórniku oraz przylegające do niego arboretum stały się 44. obiektem wpisanym na listę polskich pomników historii. Rozporządzenie w tej sprawie w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zamek w lotu ptaka / Fot. Monika Mężyńska, Creative Commons 2.5, wikipedia.pl"Pomniki historii" to forma ochrony zabytków w Polsce. Taki tytuł otrzymać może zabytek nieruchomy o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, który utrwalony jest w powszechnej świadomości i przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Kandydatury zgłasza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w formie rozporządzenia akceptuje głowa państwa.

W ten właśnie sposób do listy polskich "Pomników historii" dołączył Kórnik, a ściślej zespół zamkowo-parkowy oraz kościół parafialny, w którym znajduje się nekropolia właścicieli zamku. Kórnicki zamek oraz arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Zamek zbudowano w XV wieku jako rezydencję rodu Górków. Obecny wygląd zamek zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu.

Zamek od strony Arboretum / Fot. Rafał GrząślewiczNarodowi polskiemu kórnicki zamek przekazał w testamencie ostatni właściciel, Władysław hr. Zamoyski. Obecnie mieści się tu muzeum oraz - od 1828 roku - Biblioteka Kórnicka, jedna z pięciu największych placówek tego typu w Polsce. W jej zbiorach znajduje się około 400 tysięcy woluminów.

Arboretum Kórnickie zaś stanowi jeden z największych parków dendrologicznych w Europie Środkowej i jeden z najstarszych tego typu założeń w Polsce. Na ponad 40 hektarach powierzchni znajduje się około 3 tysięcy gatunków drzew i krzewów.

Kościół w Kórniku / Fot. Mzopw, Creative Commons 3.0, wikipedia.plNa mocy rozporządzenia prezydenta, szczególną ochroną otoczono także kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. W tej gotyckiej budowli znajdują się nagrobki kolejnych właścicieli zamku: Górków oraz Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej znanej powszechnie jako Biała Dama, a w podziemiach krypty rodziny Działyńskich i Zamoyskich.

Oglądaj też:
Galeria zdjęć zamku i arboretum

Teraz, gdy zamek znalazł się na liście polskich pomników historii, zapewne łatwiej będzie uzyskiwać dodatkowe fundusze potrzebne choćby na remonty. Niedawno zakończyła się renowacja zabytkowego mostu, który groził zawaleniem. Na remont czeka także dach, który przecieka.

Na liście polskich pomników historii znajdują się obecnie 44 obiekty, a wśród nich m.in.: Biskupin, Gdańsk, Gniezno, Grunwald, Kazimierz Dolny, Kraków, Malbork, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wieliczka. Pełna lista wraz z opisem poszczególnych miejsc dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Oglądaj też:

Galeria parku kórnickiego, część 1
Galeria parku kórnickiego, część 2
Galeria parku kórnickiego, część 3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, to prawdziwa perła i godne odwiedzin miejsce! (5)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące, a ten widok z góry - imponujący. 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.