Facebook Google+ Twitter

Zamek w Malborku z insygniami władzy królów i krzyżackich mistrzów!

Turyści przyjeżdżający do Malborka mogą od 9 czerwca zwiedzać wystawę z insygniami i znakami władzy (łac. Imagines Potestatis) polskich królów i krzyżackich Wielkich Mistrzów. To pierwsza taka wystawa w historii polskiego muzealnictwa!

Malbork - dawną stolicę Zakonu Krzyżackiego odwiedza rocznie około 700 tys. turystów z całego świata. Głównym punktem wycieczki jest zwiedzanie zamku. Tak było, jest i będzie, ale teraz czeka na odwiedzających dodatkowa atrakcja. Efektem współpracy muzeów z wielu krajów jest gigantyczne przedsięwzięcie wystawiennicze o randze międzynarodowej. Wystawa "Imagines Potestatis – insygnia i znaki władzy w Królestwie Polskim i Zakonie Niemieckim” składa się z około 600 obiektów pochodzących ze zbiorów z 10 krajów (m.in. Niemcy, Szwecja, Austria i USA).

Turyści mogą zobaczyć wizerunki władców, insygnia i znaki władzy, stroje koronacyjne, dworskie i reprezentacyjne, herby, symbolika władzy na monetach i pieczęciach, obiekty związane z reprezentacją i ceremoniałem sprawowania władzy oraz wizerunki świętych i patronów.

Eksponatem numer 1 są portrety Wazów z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, modlitewniki króla Zygmunta I Starego i jego małżonki Bony Sforzy z kolekcji British Library w Londynie, zbroję konną Zygmunta Augusta ze Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie czy insygnia władzy i stroje wielkich mistrzów z Domu Głównego Zakonu Niemieckiego Wiedniu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Kazimierz Michał Ujazdowski.
Atrakcja dla turystów! / Fot. Łukasz Honory

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.