Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4356 miejsce

Zamek w Toszku – zdjęcia i historia

Według legendy nazwa miasta wywodzi się od imienia psa pewnego księcia opolskiego. Książę, będąc na polowaniu, został zaatakowany przez odyńca. Pies uratował księcia, lecz sam zginął. Książę na wzgórzu zbudował zamek. Miasto nazwał Toszek.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Toszek  – miasto położone w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Toszek, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Toszek.Fot. Maciej Wicher
Toszek – miasto położone w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Toszek, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Toszek.
Fot. Maciej Wicher

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Też lubię zamki i historię;) 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Macieju, wzmiankowany przez Pana książę toszecki Bolesław w istocie był księciem bytomskim, gdyż w Toszku sprawował władzę nadaną mu przez ojca, księcia Kazimierza I bytomskiego. Toszek pozostawał w księstwie bytomskim do jego upadku, tj. do 1356 roku. Brak także konkretnej daty wyjazdu na Węgry księcia Bolesława, gdzie objął godność arcybiskupa ostrzyhomskiego (był kanonikiem krakowskim, później wrocławskim) ok.1321 roku w czym pomagała mu zapewne Elżbieta Łokietkówna, żona króla węgierskiego Karola Roberta. Zmarł w grudniu 1328 roku i został pochowany w ostrzychomskiej katedrze.
W kościele Mariackim na bytomskim Rynku znajdują się dwa obrazy z początku XVIII wieku, przedstawiające ojca - Kazimierza I Bytomskiego i syna - księcia Bolesława, jako biskupa ostrzyhomskiego. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 Lubie zamki, ot co !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

OZIEKUJE ZA WYCZERPUJACE RELACJE A DZIEJE SLASKA SA NAPRAWDE BARDZO CIEKAWE A SZCZEGOLNIE TE NAJSTARSZE.JESTEM DUMNY ZE JESTEM SLAZAKIEM Z KRWI I KOSCI .OCZYWISCIE URODZILEM SIE W BRZEGU DO ZAWODOWEJ SZKOLY UCZESZCZALEM W GRODZIE OPOLE ALE CALY SLASK CZYLI GORNY I DOLNY ZALICZAM DO MOJEJ MACIEZY SAM MAM SWOJA HISTORJE I KOCHAM TEN GORNY SLASK CHOC WCIAZ JEST TUTAJ JAK JEST ALE NIEMCY POWINNI POMOC W ODBUDOWIE TYCH ZAMKOW ITP. TO JEST TEZ ICH HISTORJA A NIETYLKO NASZA. ALE TO SMUTNA JAK DLAMNIE HISTORJA SLASKA ALE TO JEST TEZ MOJE ZYCIE MOJE DRAMATY .HISTORJA LUBI SIE POWTAZAC TO NA TYLE .ROMAN OBECNIE Z RYBNIKA A WIEC BLISKO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, Przemysław przyczynił się do rozwoju zamku, przebudował go z drewnianego na murowany, uczynił z niego swoją rezydencję. Lecz nie on jest tym legendarnym założycielem. Jak pan sam napisał urodził się około 1425 r. Pierwsze źródła pisane o zamku są z 1222 r. Wcześniej, bo w 1201 r. w buli papieskiej jest wzmianka o kościele św. Piotra w Toszku co może wskazywać na to, iż zamek już istniał. W 1246 r. po śmierci księcia Mieszka II Otyłego zamieszkała tam przez ponad pięć lat jego żona Judyta. Jej pobyt w Toszku związany był z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata na męża. Na pamiątkę tych wydarzeń corocznie w maju odbywają się Brewerie Toszeckie. Jest to inscenizacja tamtych dni. Książę toszecki Bolesław w 1315 r. został prymasem na Węgrzech.

Pani Barbaro .Adolf Eichendorff kupił zamek w Toszku w 1791 r. za 346 tysięcy talarów. Bliski bankructwa po sześciu latach sprzedaje zamek za 600 tysięcy talarów. W Toszku rodzina przebywała tylko dla wypoczynku i zabaw. Ich rodzinny majątek to Łubowice, z których to na wskutek długów uciekają, powracają tam tylko na wakacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewien książę Opolski, to Przemek Przemysł Przemysław Toszecki z Piastów Opolskich urodził się około 1425 roku, jako drugi syn księcia oświęcimskiego Kazimierza I i Anny Żagańskiej. Po śmierci ojca, gdy tylko uzyskał pełnoletność, wspólnie z braćmi Wacławem i Janem złożyli hołd lenny królowi polskiemu.
W podziale księstwa 19 stycznia 1445 roku po zmarłym ojcu Przemysław otrzymał księstwo toszeckie, w którym prowadził rządy do śmierci w grudniu 1484 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eichendorffowie przenieśli się nieopodal do.... ? uciekło mi... a znajdę...
Ha! i nawet mieli dość bliskie koligacje rodzinne w małopolskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.