Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14942 miejsce

Zamiast bazaru Banacha będzie futurystyczny blok

Koniec wojny handlujących na bazarze Banacha kupców z warszawskimi urzędnikami. Na miejscu bazaru powstanie nowoczesny blok.

bazar-banacha.pl / Fot. screenZnamy już zwycięzce konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy handlowo-mieszkaniowej u zbiegu ulic Grójeckiej i Banacha. Jest nim JEMS - słynny ze stosowania nowoczesnych technologii i postmodernistycznych wzorów zespół polskich architektów.

Surowy, biały budynek podziurawiony oknami różnej wielkości, Muzeum Ochoty oraz targowisko powstaną w miejscu dzisiejszego bazaru Banacha. Nowy budynek mieszkalny przyciąga uwagę ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wygląda jakby był złożony z odrębnych kostek, doskonale wpasowuje się w wielkomiejskie otoczenie i współgra z sąsiadującym pomnikiem barykady Września '39. Zmieści się w nim około 200 mieszkań, a pierwsza kondygnacja będzie przeznaczona na lokale użytkowe. Wybór wykonawcy projektu oznacza przegraną kupców z bazaru, którzy nie chcieli się zgodzić na planowaną modernizację bazaru.

Według nich modernizacja oznaczała tylko i wyłącznie likwidację bazaru, a więc ich miejsc pracy. Zaniepokojeni wraz z nielicznymi mieszkańcami Ochoty organizowali protesty i pisali petycje. Niestety w ramach remontu bazaru byli w stanie przedstawić jedynie bardziej schludną wersję hali targowej, co ze strony władz było niedopuszczalne. - Proponowano budki i zadaszenia, a zarząd dzielnicy nie zgadzał się na modernizację w takiej formie, oczekiwano eleganckich rozwiązań - mówi radny Ochoty i przewodniczący komisji ds. koncepcji planu przebudowy bazaru Banacha, Tymoteusz Pruchnik.

Teraz kupcy muszą się pogodzić z decyzją urzędników. - Chcemy pracować, a nie walczyć, walczyli nasi dziadowie - żali się Dariusz Kałwajtys ze Stowarzyszenia Kupców Bazaru przy Banacha - zresztą przykład KDT pokazuje, że nie warto.

Władze dzielnicy twierdzą, że chcą w jak najmniejszym stopniu zaszkodzić działalności kupców, dlatego budowa bloku rozpocznie się dopiero w 2011 roku. Do czasu jego ukończenia kupcy będą mogli handlować na terenie znajdującego się niedaleko bazaru miasteczka drogowego. Do czerwca 2010 roku zostanie tam pobudowane targowisko tymczasowe dla 34 pawilonów oraz 120 miejsc na utwardzonym placu do handlu ze straganów. - Zepchnięcie bazaru w przestrzeń miejską jest niefortunnym pomysłem - żali się Dariusz Kałwajtys. Natomiast Pruchnik uważa, że miasteczko drogowe stanie się już stałym miejscem handlu dla kupców. - Nie ulega wątpliwości, że w części użytkowej nowego, eleganckiego budynku nie będzie miejsca dla kupców - mówi radny Ochoty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Prawie codziennie przejeżdżam obok tego miejsca i przyznaje że widok raczej zniechęca do robienia tam zakupów. Ale mentalności ludzi tak szybko nie zmienimy bo przyzwyczajenie i niskie ceny robią swoje. Dla wielu starszych osób (choć nie tylko) jest to miejsce gdzie codziennie mogą kupić świeży towar za niewielkie pieniądze. A co do nowego budynku wygląda sympatycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się ta bryła. Dziwnym trafem z Bauhausem mi się skojarzyło, choć związki raczej nikłe, żeby nie powiedzieć żadne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.09.2009 20:55

Pan Roman w paru zdaniach nakreśli ciekawie historię bazaru ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od bazaru na Banach bedzie lepsze wszystko. Poza tym blok jest naprawde super

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś zieleniak był dla badylarzy. Tak było po wojnie. Swoimi konnymi wozami przywozili ziemniaki, marchew i inną włoszczyznę. Jabłka, gruszki, sliwki.
Obok był dworzec PKS Warszawa Ochota. Gdy budowano wielopiętrowy gmach przy Pruszkowskiej a obecnej Bitwy 1920 r należało coś z tym bazarem zrobić. Na wiadukcie w Al Krakowskiej ustawiono znak drogowy zakaz wjazdu zaprzęgów. Kupcy jeździli dalej. Postanowiono wybudować dwie nowoczesne hale Banacha. Obok wielki jak na tamte czasy parking. Bo już były syrenki i zbliżały się maluchy. To na ten parking zaczęli przyjeżdżać kupcy. Handlowali z osobówek później z nyse i żuczków.
W końcu pozostawiali na noc na parkingu swoje przewoźne sklepiki aż zostali na stałe i dziś znów nie chcą się wynieść.
Znam ten bazar od półwiecza. Czas by już coś zmienić. Zieleniak za rogatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie to wszystko wygląda ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przypomina element tetrisa ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno to miejscu zasługuje na coś lepszego niż tam teraz jest. Proponowany budynek (to na obrazku) przypadł mi do gustu, szczerze mówiąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... "opkrojona" wersja Hundertwasserhaus w Wiedniu??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.