Facebook Google+ Twitter

Zamiast Parku Świętokrzyskiego kolejny wieżowiec

Część Parku Świętokrzyskiego, pomimo sprzeciwu środowiska ekologów i architektów, ma zostać oddana pod zabudowę. W miejscu tym powstanie kolejny wieżowiec.

Ludzie przychodzący do parku. / Fot. Justyna Kostrzewska- Pod zabudowę ma być oddana jedynie niewielka część parku. Chodzi o działkę o powierzchni około 3600 m.kw. Tymczasem cały park ma około 5 hektarów. Ma tam stanąć budynek wysokościowy. Trudno mi określić wartość działki, będzie ona zależeć od wysokości budynku, który tam stanie, ale wstępnie możemy mówić o kwocie zdecydowanie przekraczającej 100 milionów złotych. Idea zabudowy rogu Emilii Plater i Świętokrzyskiej była zawarta już w planie zagospodarowania placu Defilad z 2006 roku, który zakładał bardziej intensywną zabudowę przestrzenni w Parku Świętokrzyskim. Warto podkreślić, że miasto w nowym planie chce zwiększyć ilość terenów zielonych, ponieważ likwidacja hali Kupieckich Domów Towarowych będzie oznaczała Fontanna w Parku Świętokrzyskim. / Fot. Justyna Kostrzewskakilka tysięcy dodatkowych metrów kwadratowych, które będzie można zagospodarować jako park - poinformował Wiadomości24 Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Temu pomysłowi stanowczo sprzeciwiają się działacze partii Zieloni 2004. - Miasto nie jest martwą przestrzenią – jest żywą tkanką, której rozwój powinien uwzględniać lokalne uwarunkowania, mikroklimat, a także potrzeby ludzi w nim pracujących i odpoczywających - czytamy w otwartym liście koła warszawskiego Zielonych 2004 do prezydent Warszawy. - Dodatkowa budowa w ścisłym centrum zaowocuje nieuchronnie zwiększeniem ruchu. Wiąże się to z większą ilością spalin, hałasu, a przez to ze zmniejszeniem się jakości życia Dzieci bawiące się w parku. / Fot. Justyna Kostrzewskaw tym rejonie. Już niedługo rozpoczniemy akcję zbierania podpisów przeciwko zabudowie parku - dodaje Irena Kołodziej, współprzewodnicząca warszawskiego koła Zielonych 2004.

Pomysł krytykuje także Stowarzyszenie Architektów Polskich. - Park Świętokrzyski to jedno z nielicznych miejsc zielonych w centrum Warszawy. Jest mnóstwo innych terenów w stolicy, które nadają sie pod zabudowę. Parki są potrzebne, ponieważ są nie tylko miejscem relaksu, ale mają też wpływ na rozprężenie tłumu w centrum - mówi Daniel Frąc, rzecznik prasowy stowarzyszenia. - Przy ratuszu działa Rada Architektury i Urbanistyki, organ doradczy do spraw zagospodarowania terenu w stolicy. Jednak nikt nie bierze pod uwagę zdania jej członków, albo w ogóle o nic ich nie pyta - dodaje po chwili.

A co na to ludzie przychodzący do parku? Gołębie w Parku Świętokrzyskim. / Fot. Justyna Kostrzewska

Agnieszka: - To bez sensu. Dlaczego chcą nam zabrać nasze ulubione miejsce spotkań? Często przychodzimy tu ze znajomymi.

Bartek i Kasia: - Mieszkamy niedaleko parku. Wieczorem chodzimy tu na spacery. Przecież i tak już nie ma miejsca na budowanie kolejnych wieżowców. Po co to wszystko? Nie rozumiemy.

Wojtek: - Przychodzę tu z moim dziadkiem. Nie wyobrażam sobie, że nawet część tego parku mogłaby zniknąć.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • K K
  • 07.06.2008 22:02

zgadzam sie z przedmówcami... plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

kolejny wieżowiec..bez sensu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Park to miejsce spotkań szczególnie ludzi starszych . Łatwo zniszczyć , trudniej odbudować .Plus za informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nazywanie tego parkiem to lekka przesada..
Jak to miasto ma sie rozwijać,kiedy każdy pomysł jest krytykowany. .z drugiej strony nie powinno to dziwić skoro w centrum stolicy mamy bazar..
zieloni2004 hieny2008..
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.