Facebook Google+ Twitter

Zamiast rurociągu, łączka na pikniki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-04 19:16

Potężny włoski koncern energetyczny ENI, uważany za jednego z potentatów na światowym rynku paliw, od lat nie może wybudować rurociągu we własnym kraju. Gmina Calvello w południowym regionie Basilicata, gdzie znajduje się duże złoże ropy naftowej, nie chce zgodzić się na to, ponieważ postanowiono, że w tym miejscu będzie łączka na pikniki.

Umowę o budowie rurociągu podpisano kilka lat temu, gdy liczącą dwa tysiące mieszkańców gminą, zarządzał rządowy komisarz. Wybrane później władze samorządowe nie chcą jednak respektować umowy. Mają poparcie władz regionu i to, zgodnie z przepisami, wystarcza, by koncern nie mógł wybudować rurociągu. Sprawa jest niemal wagi państwowej. Na rynku paliw można bowiem zaobserwować wzrost cen.

Złoża ropy w Basilicacie dokładnie w Dolinie D'Agri, są najbogatsze w Europie kontynentalnej. Każdego miesiąca dają ponad 350 tysięcy ton ropy naftowej. Nie wszystkie szyby są jednak eksploatowane, ponieważ nie ma możliwości podłączenia ic do rurociągu. Wydobywaną z nich ropę trzeba wozić więc cysternami przez malowniczą dolinę - zanieczyszczając przy tym atmosferę i zakłócając wypoczynek mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.