Facebook Google+ Twitter

Zamiast wymarzonych wakacji - mundur. Studenci idą do wojska. Dla pieniędzy?

Tegoroczne wakacje będą dla 220 osób okresem wypełnionym ćwiczeniami fizycznymi, musztrą oraz nauką strzelania. Taką alternatywę wybrali dla siebie cywilni studenci m.in. bezpieczeństwa narodowego, prawa oraz kierunków technicznych, by w specjalnym szkoleniu wojskowym podnieść swoje kompetencje.

 / Fot. JoymasterKiedyś obciach, dziś powód do chwały

Jeszcze do niedawna służba wojskowa spędzała sen z powiek wielu absolwentom szkół wyższych oraz studentom, którym nie udało się przetrwać pierwszego roku na uczelni. Teraz jest to jedna z najbardziej popularnych ścieżek dla maturzystów, którzy zamierzają zasilić szeregi polskiej armii. Również cywilni studenci innych kierunków w specjalnym szkoleniu wojskowym zorganizowanym przez Akademię Obrony Narodowej w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu dają z siebie wszystko, by ich CV było bogatsze o kolejne doświadczenie.

Kadeci otrzymali broń

Dokładnie 220 osób (w tym 64 kobiety) na początku lipca zostało przyjętych do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów w zegrzyńskiej placówce. Oprócz studentów warszawskiej Akademii Obrony Narodowej (jest ich ponad połowa) zadaniu postanowiła sprostać liczna reprezentacja z całego kraju. Uczestnicy projektu uczą się na innych wyższych uczelniach m.in. Uniwersytecie Wrocławskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

"To są wspaniali, młodzi ludzie. To m.in. student prawa ze znajomością języka arabskiego oraz dziewczyna biegle mówiąca po angielsku i niemiecku (ukończone dwie filologie), a do tego mająca doświadczenia w strukturach NATO" - mówi "Gazecie Wyborczej" mjr Sławomir Roman z Wojskowej Komisji Uzupełnień w Poznaniu.

8 lipca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu w obecności wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego odbyła się oficjalna zbiórka podczas której uroczyście została przekazana broń świeżo upieczonym kadetom przyjętym do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów. Uroczysta przysięga przewidziana jest na 26 lipca.

Przygoda z wojskiem trwa już ponad pół roku

Wielu studentów swoją przygodę z wojskiem rozpoczęło już na terenie uczelni. Przez ponad pół roku zdobywali podstawową wiedzę teoretyczną i właściwe odbywanej służbie niezbędne umiejętności praktyczne. Teoria przekazywana była przez testowy program Akademii Obrony Narodowej kształcenia na odległość (ADL), który wykorzystywał multimedia oraz najnowsze technologie informacyjne w ramach przedsięwzięć Studenckiej Akademii Polowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Każdy ze studentów wykazuje duże zaangażowanie i determinację w szkoleniu. Oprócz ćwiczenia musztry i strzelania kadeci podnoszą swoją kondycję fizyczną oraz poszerzają wiedzę i umiejętności w zakresie tematyki wojskowej. Na 26 lipca przewidziana jest uroczysta przysięga.

Potrzeby sił zbrojnych czy ewentualny angaż w wojsku?

Rekrutacja na 3-miesięczny okres przygotowawczy w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w podwarszawskim Zegrzu miała charakter zbliżony do klasycznego poboru do wojska. Kandydaci musieli zmierzyć się w macierzystej Wojskowej Komisji Uzupełnień z badaniami psychologicznymi oraz testem sprawności fizycznej. Z ponad 400 chętnych udało wyłowić się 220 szczęśliwców.

Jak informuje W24 rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Tomasz Szulejko, były dwa główne powody zainicjowania projektu. "Przede wszystkim są to potrzeby sił zbrojnych, próba zaskopojenia wymogów rezerw na tym poziomie oraz ewentualna przyszła służba w wojsku, policji, straży pożarnej oraz agencjach rządowych" - mówi pułkownik Szulejko. Rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaznacza, iż inicjatywa ma również na celu kształtowanie proobronnych i patrotycznych postaw. Treningi w Zegrzu mają na celu wyzwolić w uczestnikach upór, determinację oraz umiejętność do pokonywania wszelkich niedogodności. Jest to również doskonała możliwość do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat służby w polskim wojsku.

"Mam nadzieję, że zdobycie stopnia wojskowego ułatwi absolwentom AON znalezienie wymarzonej pracy. Informujcie mnie o przebiegu szkolenia i Waszych postępach" - stwierdza inicjator idei gen. Bogusław Pacek.

Pieniądze przynętą na studentów?

Warto dodać, iż podczas 3-miesięcznego pobytu w Zegrzu kadeci otrzymają 1000 zł brutto żołdu miesięcznie, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie oraz bezpłatną opiekę medyczną.

Mgr Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, iż najważniejszym czynnikiem, który motywuje do podjęcia pracy jest jej stałość oraz bezpieczeństwo, które objawia się m.in. zdolnością kredytową. Aspekt finansowy, który często pojawia się jako pierwszy w rozważaniach na temat przyszłej kariery wojskowego, znajduje się na trzecim lub czwartym miejscu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

z korzyścią dla ciała, umysłu i ........ kieszeni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedni idą do wojska inni pracują w wakacje . Tak jest od zawsze .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiadając na pytanie w tytule:

- z powodu tego że są inteligentni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.