Facebook Google+ Twitter

Zamieńmy auta na tramwaje i autobusy

Do podróżowania po Łodzi środkami komunikacji miejskiej namawiają łódzcy radni Lewicy Dariusz Joński i Maciej Rakowski. – Kiedy to tylko możliwe, zamieńmy nasze auta na tramwaje i autobusy – apelują.

– Jeśli jeździmy tylko do pracy, a nie po całym mieście, to naprawdę słuszne rozwiązanie. Ja sam w takich sytuacjach wolę podróżować tramwajem. Oczywiście, jestem świadom, że np. hydraulik nie będzie jeździł po całym mieście autobusem ze skrzynką narzędzi – wyjaśnia M. Rakowski.
 / Fot. Ewelina Koper
Radni jednak zastrzegają, że przekonanie łodzian do tego rozwiązania nie będzie łatwe przy obecnej nieatrakcyjności oferty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Dariusz Joński, przewodniczący klubu radnych Lewicy przedstawił dziś kilka warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby łodzianie chętnie na nie przystali – Akceptowalny czas jazdy, punktualność, rozsądne ceny biletów, duża częstotliwość kursowania pojazdów i liczba oferowanych połączeń, bezpośredniość połączeń w najważniejszych relacjach oraz bezpieczeństwo, komfort podróży i dostępność informacji to podstawa – wylicza jednym tchem.

Joński i Rakowski przeprowadzili analizę atrakcyjności łódzkiej komunikacji miejskiej w latach 2001-2009. Wynika z niej, że w ostatnich latach nastąpił spadek liczby tramwajów. Dla linii 2,3,6,11 wynosi 25 proc., a dla linii 1 i 7 aż 33 proc. Nie zwiększono liczby bezpośrednich połączeń tramwajowych, a zmniejszyła się częstotliwość kursowania linii. Dłuższy czas na oczekiwania przesiadkę w połączeniu ze spóźnionymi przyjazdami powoduje, że łodzianie kasują więcej biletów. Miejski tabor bywa tak zapełniony, że pasażerowie muszą czekać na kolejny pojazd, aby dojechać w wyznaczone miejsce.
Od lewej: Maciej Rakowski i Dariusz Joński / Fot. Ewelina Koper
– Te zmiany wprowadził Zarząd Dróg i Transportu. Na dodatek, tramwaje i autobusy często spóźniają się lub w ogóle nie wyjeżdżają z zajezdni – dodaje D. Joński .

W tej sprawie radni złożyli dziś interpelację do prezydenta Łodzi. Oczekują, że comiesięczne rozliczenie z jakości usług proponowanych przez MPK wpłynie na podniesienie ich atrakcyjności.

Jak zapowiadają radni Lewicy, we wtorek przedstawią też propozycję uatrakcyjnienia cen biletów MPK. – Dla osób doraźnie korzystających z transportu zbiorowego jednorazowe bilety są zbyt drogie. To z pewnością ich nie zachęca do korzystania z usług MPK – argumentuje M. Rakowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

S.Olszewska
  • S.Olszewska
  • 28.11.2010 18:11

Chodzi tylko o Solaris

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Ja też mam nadzieję, że się poprawi - codziennie korzystam z usług MPK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja, ładnie napisana.
Mam nadzieję, że jakość usług świadczonych przez MPK ulegnie ogromnej poprawie.
Ciekawe, czy skończy się na obietnicach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.