Facebook Google+ Twitter

Zamieszanie wokół "Złotych żniw" Grossa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-11 09:33

Już dawno żadna publikacja nie wywołała takiego zamieszania, jak mająca się wkrótce ukazać najnowsza książka Jana Tomasza Grossa „Złote żniwa”.

Autor przyzwyczaił czytelników do zamieszania swoimi publikacjami. Wcześniejsze tytuły tj. „Sąsiedzi” oraz „Strach” wywołały do dziś niesłabnącą dyskusję na temat polskiego antysemityzmu i autentycznych jego rozmiarów.

W „Sąsiadach” opisano nagłe zezwierzęcenie Polaków wobec dotychczas tolerowanych Żydów. Kulminacją zła jest spalenie niechcianych sąsiadów żywcem w stodole. W kolejnej, podjęty został temat powojennych powrotów i częstej niechęci ustąpienia miejsca prawowitym właścicielom.

W swojej najnowszej książce Jan Tomasz Gross kontynuuje wywody dotyczące aktywnego udziału Polaków w Holocauscie. Tym razem na warsztat wzięty został temat poruszany wcześniej przez reporterów Gazety Wyborczej w reportażu „Gorączka złota w Treblince". Autorzy, Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski, opisali w nim, jak miejscowa ludność przekopywała w poszukiwaniu kosztowności tereny wokół obozu koncentracyjnego w Treblince.

Temat polskiego antysemityzmu nie jest łatwy do dyskusji. Temperaturę sporów podgrzewa dodatkowo paranaukowe podejście autora do tematu, bardzo często podkreślane przez licznych oponentów. Pomijając fakt nie bycia historykiem akademickim, co najważniejsze nie jest, Gross dosyć swobodnie podchodzi do faktów, weryfikacji źródeł i budowania sądów. Autor na podstawie częstych domysłów i przypuszczeń dokonuje generalizacji pewnych podstaw, co dla Polaków, będących wyjątkowo przewrażliwionych na punkcie własnej historii, nie może być obojętne.

Istotniejszą rolę odgrywa tu sposób, w jaki ów autor posługuje się cudzymi tekstami naukowymi lub wskazanymi przez innych źródłami. Jednym nadaje fałszywe znaczenie, inne wypacza, robiąc z nich wycinanki, jeszcze innym, opisującym wydarzenia skrajnie patologiczne, ale incydentalne – nadaje walor opisów uniwersalnych - powiedział dr Piotr Gontarczyk na łamach Rzeczpospolitej.

Z drugiej strony, zwolennicy publikacji zwracają uwagę na fakt otwartej dyskusji i nie przemilczania faktów nawet tych przykrych dla narodowej martyrologii.

Zbulwersowani faktem wydania „Złotych żniw” internauci zorganizowali protest wobec planów wydawnictwa Znak, wysyłając masowe maile, mające na celu zablokowanie skrzynek pocztowych. Redaktor naczelny Jerzy Illg powiedział PAP: "Minuta i konto jest oczyszczone z tego śmiecia. Codziennie przychodzi kilkaset maili, są to rozmaite pogróżki, wezwania do bojkotu wydawnictwa, łącznie z listami pisanymi przez tzw. chrześcijan, którzy dziękują Bogu, że holokaust Żydów miał miejsce, bo inaczej robiliby z Polakami to samo, co robią z Palestyńczykami".

Facebookowa strona „Bojkot Grossa i Wydawnictwa Znak” zgromadziła już blisko półtora tysiąca zwolenników. Organizatorzy nawołują do bojkotu Znaku, nie wykluczają pikiety pod siedzibą wydawnictwa i kolportażu ulotek.

Tekst pierwotnie opublikowany na: http://rynekwydawniczy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

vv
  • vv
  • 12.01.2011 21:23

Jak zawsze temat Holocaustu wzbudza największe emocje... Jak ktoś chce to niech odwiedzi tę stonkę, tam podejmują problem tematu we wszystkich dziedzinach sztuki
http://thekrasnals-pl.blogspot.com/2011/01/zote-zniwa.html#comments

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.