Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Bośni: Setki rannych w Tuzli

W drugim dniu protestów w Tuzli w Bośni i Hercegowinie rannych zostało ponad 130 osób w tym 4 policjantów. Demonstranci protestują między innymi przeciwko bezrobociu i władzy, którą oskarżają o sprzedaż majątku państwa.

 / Fot. By NordNordWest [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsKilka tysięcy protestujących rzucało jajkami, racami i kamieniami w budynek władz lokalnych w Tuzli. Atakujący wdali się w bójkę z policją , która użyła gazu łzawiącego by stłumić demonstrację - informuje Onet.pl.

Rozczarowania władzą


Społeczeństwo zawiedzione jest między innymi sporami i aferami politycznymi, które doprowadziły do zastoju gospodarczego w Bośni. Sytuacja ta utrzymuje się od 1995 roku, kiedy to zakończyła się wojna w byłej Jugosławii.

Przeciw właścicielom fabryk


Tuzla, miasto leżące na północnym wschodzie Bośni stanowiła niegdyś jeden z największych ośrodków przemysłowych tego państwa. Dziś mieszkańcy odczuwają zamykanie sprywatyzowanych fabryk.

Jednym z żądań protestujących jest między innymi podjęcie działań przeciwko właścicielom czterech dawnych państwowych zakładów. W okresie późniejszym zostały one sprywatyzowane, ale nowi właściciele przestali płacić pracownikom, sprzedali udziały i ogłosili bankructwo.

"To następstwo złodziejskiej i przestępczej prywatyzacji, w której bardziej chodziło o majątek niż o ludzi" - powiedział cytowany przez telewizję Al-Dżazira Vehid Szehić z Forum Obywateli Tuzli. Dodał, że główna odpowiedzialność spada na państwo, ponieważ nie uniemożliwiło ono właścicielom zakładów niewypłacania wynagrodzeń.

Protesty w innych miastach


Większość demonstrantów w Tuzli stanowią dawni pracownicy fabryk, ale przyłączają się do nich kolejno bezrobotni i młodzież. Policja zatrzymała 27 osób, z czego 24 jest już na wolności. Demonstracje odbyły się również w innych miastach między innymi Sarajewie, Zenicy i Bihacu, gdzie również protestowano przeciwko wyprzedawaniu majątku państwowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

@Pani Marto, twardogłowych Pani nie przekona, "próżny trud" - jak pisał poeta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze Pan:
"Na osobach zaufania społecznego spoczywa szczególny obowiązek dostrzegania zła. Jeśli przechodzą obojętnie wobec tych patologi świadczy, to o dwulicowości tych osób."

Takimi osobami są właśnie biskupi, ucztujący z Wałęsą i Tuskiem. Ale tego Pan jakoś nie dostrzega. Bizantyjski blichtr przesłania prawdę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze słów Konopki wynika, że Polska przed 89 rokiem to kraina mlekiem i miodem płynąca. Chociaż jedno się wyjaśniło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstyd, gdy niektórzy nauczyciele uwiarygadniają niecne działania władz po 89 roku, które wygenerowały niesprawiedliwość społeczną i ogromne obszary ubóstwa w Polskim społeczeństwie.
Na osobach zaufania społecznego spoczywa szczególny obowiązek dostrzegania zła.
Jeśli przechodzą obojętnie wobec tych patologi świadczy, to o dwulicowości tych osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Konopka
Zarzuca Pan nauczycielowi, że zbudował swą pozycję materialną na krzywdzie i cierpieniu wielu rodzin. Pisze Pan również:

"To na skutek polityki Wałęsy i lichwiarza Balcerowicza miliony ludzi żyje w niedostatku. Nie chce Pan tego oczywistego faktu dopuścić do własnej świadomości ponieważ wówczas trysnął by czar wpojony do pańskiego umysłu który uważa Wałęsę i innych oszołomów z tamtego okresu za "bogów"."

Proszę zatem obejrzeć galerię z ostatnich urodzin "boga" (zdjęcie 12) i zobaczyć, kto z uśmiechem na ustach podąża do Pałacu Opatów, by zasiąść przy jednym stole z domniemanym "Bolkiem" (a przy okazji ze znienawidzonym przez Pana premierem Tuskiem):
link

Sądzi Pan, że idą się tam upomnieć o te żyjące w niedostatku miliony?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka - ani ja ani nie należymy do tych 10% opływających w luksusy, to może mi pan po starej znajomości wskaże jakieś dobrze zaopatrzone śmietniki?
Bo u nas panie, tylko w okresach świątecznych jakiś schabik czy kaczka się znajdzie. a poza tym - bieda panie, taka, że nic tylko butelki po koniakach zbierać; nawet przejść do śmietnika trudno, bo wszystko samochodami pozastawiane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka, gdybym miał pewność, że jest Pan normalnym człowiekiem, to pewnie coś bym zrobił z tym pana oskarżeniem mnie o zbudowanie mojej pozycji materialnej na krzywdzie i cierpieniu wielu rodzin, ale mając do czynienia z osobą (...) - przemilczę. Albo ograniczę się do złożenia panu wyrazów współczucia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy skończy się na wynajdywaniu Szekspira w mundurze szefa propagandy III rzeszy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewiele brakuje, aby Pani usprawiedliwiła zabójców księdza Popiełuszki, ponieważ w SB było kilku uczciwych funkcjonariuszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak samo jak kilkuset innych posłów i senatorów, a jakoś tamtych pani nie wymienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.