Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Budapeszcie podczas parady gejów i lesbijek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-06 07:30

Po zamieszkach w centrum Budapesztu rannych jest dziesięć osób, a 56 zatrzymano. Starcia wybuchły podczas "marszu godności "gejów i lesbijek. Aby opanować sytuację, policja sprowadziła na pomoc jednostki z sąsiednich regionów kraju.

Przeciwnicy marszu godności zaatakowali 450 uczestników pochodu na bulwarze Andrassiego, rzucając w ich stronę koktajle Mołotowa, cegły, jaja i butelki. "Hańba ! Posprzątamy ten brud !" - krzyczeli demonstranci.

Ofiarami ataków stali się politycy, którzy szli na czele pochodu : eurodeputowana Katalin Levai, członek kierownictwa Związku Wolnych Demokratów (SZDSZ) Gabor Horn oraz były sekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów - Gabor Szetey.

Policja zatarasowała stalowymi barierami trasę pochodu, prowadzącą do Placu Bohaterów, jednak manifestanci zdołali sforsować przeszkody na niektórych skrzyżowaniach z bulwarem. Do starć z policją doszło w pobliżu placu Oktogon. Rozjuszony tłum rozbił szyby policyjnego auta, którym usiłowano ewakuować polityków maszerujących na czele pochodu.

Policjanci musieli oddać kilka ostrzegawczych strzałów, kiedy rozgniewany tłum otoczył kilku funkcjonariuszy i usiłował zlinczować uczestników manifestacji w wąskich uliczkach śródmieścia.

Jeszcze do późnej nocy Budapeszt przypominał oblężone miasto. Ponad sześć tysięcy policjantów zablokowało centrum miasta. Kilkuset funkcjonariuszy pacyfikowało demonstrantów armatkami wodnymi i gazami łzawiącymi. Akcję rozpraszania demonstrantów koordynowano z kilku policyjnych śmigłowców.

Uczestników marszu godności ewakuowano z Placu Bohaterów wagonami metra, które dojeżdżało do stacji docelowej, nie zatrzymując się na kolejnych przystankach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.