Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Ferguson wciąż trwają. Policjanci zostali ostrzelani

Tej nocy, w trwających już ponad tydzień zamieszkach w Ferguson, w stanie Missouri, po raz kolejny doszło do starć z policją. Tym razem w stronę policji oddano strzały z broni palnej, ta jednak nie odpowiedziała ogniem. Zatrzymano 31 osób.

 / Fot. EPA/ROBERTO RODRIGUEZWszystko zaczęło się jak zwykle, od pokojowych marszów protestacyjnych, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy tego 20. tys. miasteczka na przedmieściach St. Louis oraz przybyli z całego kraju działacze ruchów antydyskryminacyjnych i zwykli solidaryzujący się z nimi obywatele. Większość protestujących w spokoju maszerowało zamkniętymi dla ruchu ulicami miasta, jednakże w gęstym tłumie pojawiły się mniejsze grupki ludzi, zmierzających do konfrontacji z policją. W jej stronę poleciały butelki, kamienie oraz koktajle Mołotowa. W celu rozproszenia agresywnego tłumu policjanci użyli gazu łzawiącego oraz miotaczy dźwięku. Również inni demonstranci i prowadzący pochód wzywali tłum do zachowania spokoju.

Choć w trakcie starć, do jakich doszło w nocy, i pomimo tego, że policja nie odpowiadała ogniem na ostrzał, pod jaki dostała się w jednej z części miasta, dwie osoby zostały postrzelone i zabrane do szpitala. Rannych zostało także czterech policjantów. Oprócz zatrzymania 31 chuliganów, funkcjonariuszom policji udało się także skonfiskować dwa pistolety.

W celu przywrócenia spokoju w miasteczku oraz zabezpieczenia miejscowych przedsiębiorców przed notorycznymi grabieżami, w jakie przeradzają się zamieszki, gubernator Missouri - Jay Nixon - wprowadził w sobotę stan wyjątkowy, a od północy do piątej rano godzinę policyjną. Ponadto zmobilizowano Gwardię Narodową, a nad sprawą zabójstwa nastolatka, która jest przyczyną wszystkich zajść, pracuje 40 funkcjonariuszy FBI.

Bezpośrednią przyczyną protestów na ulicach Ferguson i wybuchu zamieszek, była śmierć czarnoskórego nastolatka, Michela Browna, który został zastrzelony przez białego policjanta, Darrena Wilsona. Nie w pełni jasne okoliczności śmierci chłopaka oraz silny konflikt rasowy w tym mieście, w którym prawie trzy, czwarte mieszkańców to Afroamerykanie, a większość stanowisk publicznych, zwłaszcza w policji, sprawują biali, doprowadził do wybuchu tak skrajnych emocji i dania im, między innymi, upustu w postaci agresji na ulicach.

Okoliczności zajścia, w konsekwencji którego śmierć poniósł Brown, przedstawione przez policjanta, który go zastrzelił i znajomego ofiary, który był świadkiem zdarzenia, są znacząco różne, zgadzają się jedynie w trzech częściach: policjant wezwał młodych ludzi idących po ulicy do zejścia na chodnik, następnie szamotał się przez szybę samochodu z Brownem, a w efekcie zastrzelił osiemnastolatka. Jednakże według Wilsona, to on został napadnięty, a zastrzelony chłopaka próbował mu wyrwać broń, sięgając do środka samochodu, kiedy znajomy ofiary, Dorian Johnson, utrzymuje, że to policjant próbował wciągnąć chłopaka do radiowozu, a zastrzelił kiedy ten mu się wyrwał i podniósł ręce w geście poddania.

Obie strony sporu starają się uwiarygodnić swoją wersję wydarzeń. Policja z Ferguson ujawniła film, na którym zabity dokonuje przestępstwa, co ma podważać opinię, jakoby zginął bogu ducha winny nastolatek. Z kolei adwokat rodziny zmarłego twierdzi, że dwie, z co najmniej sześciu kul, które go trafiły, uderzyły w głowę, tak jakby w momencie kiedy ten ją pochylał w geście poddania, a więc policjant oddał strzały z premedytacją w celu zabicia.

W wyniku zajścia przez Amerykę ponownie przetoczyła się fala oskarżeń o ukryty rasizm, zwłaszcza ten prezentowany przez białych przedstawicieli władzy oraz o nadużywanie przez nich sowich uprawnień. Głos zabrał także Barack Obama, wyrażając zrozumienie dla targających ludźmi emocji, ale zauważył, że tego typu zachowanie tylko zwiększa napięcie i chaos, jakie panują w mieście, i przyczynia się do osłabienia, a nie pogłębienia panowania sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"w stronę policji oddano strzały z broni palnej", "W jej stronę [policji] poleciały butelki, kamienie oraz koktajle Mołotowa", "notorycznymi grabieżami, w jakie przeradzają się zamieszki"
Panie Tadeuszu, czy dla pana takie zachowanie jest do usprawiedliwienia przez "młodzi ludzie rozrabiają wszędzie"? Widział pan w Polsce takie rzeczy? Skoro ta sfołocz zachowuje się jak banda dzikusów, to tak ją należy traktować. Kolor skóry nie ma tu znaczenia (jednak jakoś częściej się zdarza że to czarni demolują pół miasta bo coś im się nie podoba - tak jak np. we Francji).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Policja wyposażona w czołgi i broń maszynową... Nie tylko ta w głównych ośrodkach, ale również na głuchej prowinicji, po małych miasteczkach. Można powiedzieć, że to zrozumiałe w rozległym kraju, w którym istnieje powszechny (i w dużej mierze niekontrolowany) dostęp do broni palnej. Tylko, że na wypadek zagrożenia wewnętrznego, z którym zwykła policja nie dałaby sobie rady istnieją takie formacje jak specjalne jednostki FBI (policji federalnej) i Gwardia Narodowa. Po co zatem faktyczne podwajanie wojsk wewnętrznych? W obawie, że jedno z nich mogłoby w pewnych warunkach wypowiedzieć posłuszeństwo rządowi?

Odnośnie samego zabicia przez policjanta... Takie rzeczy się zdarzają, a zwłaszcza w takim kraju. Jednakowoż albo w danym państwie panuje praworządność albo ktoś stoi ponad prawem. Jeżeli policjantowi wolno, nie ryzykując bardzo poważnych następstw, zastrzelić nieuzbrojonego człowieka ot tak sobie na ulicy, bo wydał mu się podejrzany albo złamał jakiś przepis ruchu drogowego czy tylko za to, że uciekał. to występuje jednoznacznie ta druga sytuacja.

Od dawania wykładni prawnej w państwie praworządnym jest wymiar sprawiedliwości, a nie policja. W przypadku, do którego doszło sprawca powinien zostać natychmiast zawieszony, a wydział wewnętrzny, odpowiedzialny wyłącznie przed cywilną prokuraturą, przeprowadzić dokładne dochodzenie. W przypadku wstępnego potwierdzenia zarzutu rozmyślnego zabójstwa winę funkcjonariusza i jej stopień (albo jej brak) powinna określić ława przysięgłych. W danym wypadku złożona po połowie z czarnych i białych, uczciwych i nieuprzedzonych osobiście do oskarżonego obywateli, aby opinia publiczna nie miała wątpliwości co do wyroku. To jest sedno zagadnienia, a nie co innego, acz wtajemniczeni w sprawy amerykańskie potwierdzą, że ujemne zjawiska społeczno-kryminalne występują wśród tamtejszej społeczności murzyńskiej ze szczególnie dużym nasileniem.

Wydaje mi się, że byłoby to jedyne rozwiązanie jakie uspokoi ulicę i rosnące grupy ludzi poważnie zaniepokojonych tym, co się dzieje z amerykańską demokracją, a raczej coraz większą liczbą dowodów na jej postępujący brak względnie zamieranie. Zaś ostrą amunicję... Ma tam nie tylko jedna strona, więc zdrowy rozum podpowiada jej bardzo oszczędne używanie, a najlepiej powstrzymanie się od tego jak długo się da przez siły porządkowe. Może bowiem dojść nawet do powtórki niedawnych wydarzeń kijowskich. O tym, że Wielki Rząd ich tłamsi i planuje zapędzić do niewoli są przekonani również biali skrajni prawicowcy, przekonani, że pora wreszcie coś z tym robić i gromadzący w tym celu broń, tworzący półlegalne milicje itd. itp.

Jak będzie zobaczymy, ale czuję w kościach, że gdyby nastąpiła tam teraz jakaś krwawa niedziela skutki mogłyby się wymknąć spod wszelkiej kontroli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieja komentarz nie powinien się ukazać. Młodzi ludzie rozrabiają wszędzie i nie tylko czarnoskórzy. A Policjant ma, przede wszystkim obowiązek obezwładnienia, a nie uśmiercenia. Mógł strzelić w nogi, w ręce, ale nie w głowę. Policjant swoim zachowaniem nie powinien podsycać agresji osoby, którą swoją interwencją zamierzał przywołać do poprawnego zachowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powinni spacyfikować tych dzikusów. Policjant załatwił jakiegoś oprycha i od razu czarnoskóra sfora zaczęła demolować miasto. Ostra amunicja powinna ich uspokoić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.