Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w indyjskim Radżastanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-26 14:12

W indyjskim stanie Radżastan rozszerzają się zamieszki na tle etniczno-kastowym. Zginęło co najmniej 30 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zablokowane są główne szosy i linie kolejowe. Radżasthan to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów obszarów w północnych Indiach.

Powodem protestów, które przerodziły się w starcia z policją, są żądania społeczności Gudżarów - ludności zamieszkującej północno-zachodnie Indie, by została zaliczona do tak zwanych plemion rejestrowanych. Otrzymanie takiego statusu ułatwia ludności z niższych szczebli drabiny społecznej Indii zdobycie wykształcenia i znalezienie pracy w urzędach państwowych. Gudżarowie z Radżasthanu od wielu lat domagają się przyznania im statusu plemieńców.
Trwające od trzech dni protesty przerodziły się w blokady magistrali kolejowej łączącej Delhi i Bombaj, dwie potężne aglomeracje Indii oraz drogi łączącej Agrę z Dżajpur - czyli miast, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych północnych Indii.
Indyjskie koleje zostały zmuszone do odwołania kilkunastu pociągów ekspresowych. Kilkutysięczne oddziały policji próbują odblokować szlaki komunikacyjne. W trakcie starć z protestującymi Gudżarami użyto broni palnej. Według ocen policji protestuje ponad 15 tysięcy Gudżarów, którzy tradycyjnie trudnili się rzemiosłem wojennym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.