Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Jerozolimie. Ponad sto osób rannych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-16 20:50

Ponad 100 Palestyńczyków rannych i 70 zatrzymanych - to bilans zamieszek we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu.

Arabowie przez cały dzień walczyli z izraelską policją. Protestowali przeciwko rozbudowie osiedli żydowskich na palestyńskich terytoriach. Obawiali się też, że otwarcie synagogi Hurwa na Starym Mieście będzie krokiem do przejęcia należącego do muzułmanów Wzgórza Świątynnego.

Z izraelską policją w arabskich dzielnicach i w obozie dla uchodźców Szuafat walczyły setki Palestyńczyków. Obrzucali funkcjonariuszy kamieniami. Ci używali gazu łzawiącego, grantów ogłuszających i gumowych kul.

W zeszłym tygodniu rząd Benjamina Netnajahu ogłosił plan budowy 1600 domów dla osadników we wschodniej Jerozolimie. Według izraelskiej organizacji pozarządowej Peace Now monitorującej osadnictwo rząd planuje postawić w sumie 50 tysięcy nowych mieszkań. Maya de Vries z izraelskiej organizacji Ir Amim, również monitorującej działania rządu we wschodniej Jerozolimie powiedziała Polskiemu Radiu, że podział Jerozolimy na dwie stolice jest jeszcze możliwy, ale osadnictwo żydowskie musi zostać wstrzymane. Później wyznaczyć garnicę będzie coraz trudniej.

Palestyńczycy i Amerykanie żądają wstrzymania osadnictwa w arabskiej części miasta. Premier Benjamin Netanjahu nie chce pójść na kompromis i zapowiedział jego kontynuację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.