Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Paryżu. Nie chcą małżeństw homoseksualnych. Aresztowano 300 osób

Francja została w kwietniu czternastym państwem świata, w którym uregulowano zawieranie małżeństw homoseksualnych i adopcję dzieci. Nie ustają od tej pory demonstracje przeciwników a za dwa dni będzie pierwszy legalny ślub dwóch mężczyzn.

 / Fot. Wikimedia CommonsUstawowe regulacje w sprawie legalizacji małżeństw homoseksualnych i adopcję przez nie dzieci we Francji, stały się przyczyną wystąpień ulicznych i walk między ich zwolennikami i konserwatywnymi przeciwnikami oraz policją. W nocy z niedzieli na poniedziałek w Paryżu, wybuchły wielotysięczne zamieszki, po zakończeniu w miarę spokojnej demonstracji konserwatystów, przeciwnych małżeństwom homoseksualnym. Policja aresztowała najbardziej krewkich i niebezpiecznych blisko 300 osób.

Zobacz zdjęcie - Starcia przeciwników małżeństw homoseksualnych z policją (Foto: AFP) - Starcia w Paryżu.

Podobne regulacje są w trakcie przygotowań w parlamencie Wielkiej Brytanii. Zdaniem komentatorów, legalizacja związków par homoseksualnych może doprowadzić do pogrążenia politycznej kariery konserwatysty Davida Camerona. Forsowana w partii przez niego legalizacja tych związków doprowadziła już teraz do głębokiego rozłamu w Partii Konserwatywnej. Premierowi Cameronowi grozi wotum nieufności.

Zobacz zdjęcie - David Cameron z mieszkańcami Woolwich podczas rozmowy o zabiciu brytyjskiego żołnierza przez muzułmanina (© PAP/EPA/SANG TN) - Koniec ery Camerona.

Tydzień temu premier, po długiej, wielkiej i burzliwej debacie w parlamencie, ku silnemu oburzeniu działaczy swojej partii, porozumiał się z laburzystami, co pozwoliło uratować kontrowersyjny projekt ustawy o związkach homoseksualnych. Ale czy to uratuje jego nadszarpniętą polityczną reputację i karierę?

Podczas głosowania nad ustawą o małżeństwach osób tej samej płci wśród posłów Partii Konserwatywnej było więcej przeciwników niż zwolenników stanowiska premiera Camerona – podaje serwis polskatimes.pl. Sprawa gejów i małżeństw homoseksualnych posunęła się tak daleko do przodu, że Izba Gmin przyjęła projekt ustawy na ten temat w trzecim czytaniu, a geje będą mogli piastować funkcje biskupów kościoła anglikańskiego. Konserwatyści nie odpuszczają – zapowiedzieli swój sprzeciw w pierwszej kolejności w głosowaniu.

W minioną noc doszło do gwałtownych starć, konserwatywnych przeciwników małżeństw homoseksualnych, głównie ze środowisk młodzieżowych, z policją, w centrum Paryża. Grupy rozwścieczonych młodych ludzi, w części zamaskowanych, obrzuciły funkcjonariuszy policji butelkami oraz granatami dymnymi i hukowymi. W starciach sześć osób zostało rannych, w tym czterech policjantów, fotoreporter i demonstrant.

Zobacz zdjęcia (6) - Gwałtowne starcia w Paryżu (Foto: AFP) - interia.pl.

Do uspokojenia tłumu i przywracaniu spokoju w centrum miasta, władze zaangażowały blisko 5 tysięcy policjantów. Minister spraw wewnętrznych Francji obciążył odpowiedzialnością za zamieszki ugrupowania prawicowe.

Jak podaje policja, w pokojowej demonstracji poprzedzającej zamieszki w Paryżu, brało udział ponad 150 tysięcy przeciwników małżeństw homoseksualnych, ustawowo usankcjonowanych w końcu kwietnia 2013 roku. Organizatorzy niedzielnej manifestacji twierdzą, że uczestniczyło w niej około miliona ludzi. Uchwalona przez parlament ustawa, pozwala małżeństwom homoseksualnym również na adopcję dzieci.

Według mediów, w najbliższą środę (29 maja) w Montpellier, odbędzie się pierwszy we Francji ślub pary homoseksualnej. Tego dnia pierwszy legalny związek małżeński zawrze dwóch mężczyzn.

Francja, pomimo silnych wielotysięcznych i głośnych protestów, jest czternastym krajem świata, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne, czyli osób tej samej płci.

Zobacz zdjęcie - Francja to czternasty kraj świata, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne (Foto: Shutterstock) - natemat.pl.

Zdaniem francuskiej minister sprawiedliwości, wielu Francuzów będzie dumnych z tego, że podczas rządów lewicowego Francoisa Hollande'a, spełniona została jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych partii i samego prezydenta Francuzów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

niech sie pobieraja nie mam nic przeciwko ale bez prawa adopcji dzieci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pytam pana, czy jest lesbijką :) Stawia się pan w roli specjalisty od stanowisk Kościoła w wielu sprawach, zarzuca "niedostatek wiedzy teologicznej". Rozumiem więc, że jest pan teologiem z dyplomem. Jeśli nie - pana nauki są nieuprawnione.

Teolog, a nawet "zwykły" chrześcijanin wie, że Bóg kocha i akceptuje wszystkich. Pan natomiast dzieli ludzi na prawych i tych z "patologią hormonalną". Nie może więc być pan teologiem. Jest pan samozwańczym guru. Pozdrawiam i kończę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadałeś nie proste a prostackie pytanie. To nie forum zwierzeń czy przedkładania CV. Nie powinno cię obchodzić na jakich portalach jeszcze urzęduje, dla kogo pisze, ile ma dzieci, czy jest lesbijką i gdzie pracuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, o co pani chodzi. Nie dyskutuję bowiem z panią i pani tezami (a więc nie szukam argumentów). Zadałem proste pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ma do rzeczy prawo kanoniczne czy teologia skoro mówimy o czymś leżącym w ogóle u podstaw wiary?
Skoro bóg jest taki za jakiego się go uważa, to jasne jest że musi wiedzieć o wszystkim i wszystko dzieje się za jego zgodą. A skoro jest sprawiedliwy i dobry to musi być w tym jakiś cel. Czyli osoby rodzące się inne od ogółu są takie za jego zgodą i dlatego, że musi mieć w tym jakiś plan.
Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to oznacza że nie jest żadnym wierzącym tylko zwyczajnym kombinatorem podpierającym się religią tam gdzie jest mu wygodnie. Już sam pomysł, że coś może być wbrew wszechmogącemu jest herezją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś tu ma chyba zapędy dyktatorskie i chciałby decydować co kto może pisać. Jak się pan z czymś nie zgadza, to niech pan to uzasadni a nie wytyka komuś że nie jest profesorem danej dziedziny bo tylko się pan ośmiesza. Ale to tylko rada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak brakuje ci argumentów to9 zawsze podjeżdżasz personalnie. Wyciągnij następne króliczki piszę na Kościół.pl i jestem katolicką...

Komentarz został ukrytyrozwiń

>>"Tak", oznacza, że skończyła pani prawo kanoniczne, czy "tak" oznacza, że tylko tak pani ocenia, że czuje się kompetentna?<<

Milczenie pozwala mi uznać, że nie skończyła pani prawa kanonicznego. Należy więc pamiętać, że nawet kanoniści "po szkole", czyli specjaliści w tej dziedzinie różnią się w analizowaniu pewnych spraw. Pani nie jest kanonistą. Nie ma więc pani prawa złośliwie pouczać, jak kto ma wierzyć oraz jakie wartości katolickie ma wyznawać.

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie na myśl: czy jest pani dyplomowanym psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą? Wygłasza pani dziwaczne tezy w artykułach i komentarzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszystko i nie wszystkich. Tam gdzie chcę wyrazić swoje zdanie to je wyrażam, tam gdzie merytorycznie mogę coś dorzucić to dorzucam. Zresztą chyba taki jest cel tego portalu - swobodna wymiana mysli na wielu przestrzeniach. Jak widzę głupie pytanie to czemu miałbym nie napisać że jest głupie, przy okazji uzasadniając swój osąd? Również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co widzę, pan ma wiedzę na każdy temat i na wszystkim się pan zna, czego wyraz daje pan komentując wszystko i wszystkich. Wspaniale. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.