Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamieszki w Sztokholmie. Młodzież i imigranci demolują Husby

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Sztokholm – wielonarodowa stolica Szwecji - od niedzieli ogarnięta jest falą ostrych zamieszek, które nasilają się szczególnie nocami. Rosną zniszczenia budynków publicznych, sklepów i samochodów.

Według policji, w czasie piątej z kolei nocy walk ulicznych na przedmieściach Sztokholmu (miasto ma 825 tys. ludności), grupy rozwścieczonej młodzieży i dorosłych imigrantów podpaliły dwie szkoły, komisariat policji i dziewięć samochodów. Służby porządkowe zatrzymały kilka osób. Na szczęście nikt nie został ranny. Sytuacja w stolicy i na przedmieściach jest napięta i bardzo poważna.

Zobacz zdjęcia - Zamieszki na przedmieściach Rinkeby, (Foto: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG) -Sztokholm - piąta noc zamieszek

Niespokojnie było minionej nocy, m.in. na przedmieściach Rinkeby, Tensta i w pobliżu Husby. To tam stanęły w ogniu budynki dwóch szkół i dziewięciu samochodów. Akty przemocy i walki ze służbami porządku i bezpieczeństwa, wywołane zostały z powodu zastrzelenia przez policję 69-letniego mężczyzny. Zdaniem policji - mężczyzna był uzbrojony a funkcjonariusze strzelali w obronie koniecznej.

To ostatnie wydarzenie wywołało w Szwecji debatę polityków na temat integracji imigrantów, którzy stanowią około 15 proc. ludności kraju. A bezrobocie w tej grupie ludności, która mieszka głównie na ubogich przedmieściach, jest znacznie wyższe niż wśród rdzennej ludności i, np. w Husby w 2012 roku, sięgało blisko 9 procent, podczas gdy w samym Sztokholmie – tylko 3,6 procent.

Szwecja, na tle innych krajów europejskich, stała się w ostatnich dziesięcioleciach - za sprawą liberalnej polityki imigracyjnej - jednym z pierwszych krajów docelowych dla imigrantów w Europie, w tym głównie: z Iraku, Afganistanu, Somalii, Bałkanów, a ostatnio także z Syrii.

Podobne incydenty imigrantów jak teraz, wydarzyły się m.in. w 2008 roku w Malmoe, na południu Szwecji, gdzie władze zamknęły wtedy islamski ośrodek kulturalny.

Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask oświadczyła, że przemoc musi być jak najszybciej powstrzymana a organizatorzy ukarani – podało Polskie Radio. Szczególnie gorąca była trzecia noc starć ulicznych młodych imigrantów w stolicy Szwecji z policją. Uczestnicy gwałtownych zamieszek obrzucili policjantów, wagony metra i budynki szkół kamieniami, podpalili kilkadziesiąt samochodów, i powybijali wiele okien w sklepach i szkołach. Najbardziej awanturniczych 8 osób zostało zatrzymanych przez policję.

Zobacz zdjęcia - Zamieszki w Sztokholmie. (Foto: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG) -Starcia w Sztokholmie.

Pretekstem do zajść było zabicie 11 dni temu przez policję, 69-latniego człowieka, na przedmieściu Sztokholmu, Husby. Mężczyzna niebezpiecznie awanturował się i straszył mieszkańców długim nożem, który przypominał maczetę. Policjanci wezwani na pomoc, w czasie interwencji - śmiertelnie go postrzelili. Minister sprawiedliwości Beatrice Ask powiedziała w szwedzkiej telewizji publicznej, że nic nie usprawiedliwia zachowania uczestników zamieszek. Jak podkreśliła, przemoc musi być powstrzymana, a inicjatorzy zamieszek - ukarani.

Młoda kobieta, Rami al-Khamisi z młodzieżowej organizacji "Megafon", którą władze obciążają odpowiedzialnością za wywołanie zamieszek, uważa, że konflikt zaognił się przez "brutalne działania policjantów i ich rasistowską postawę". Według uczestników zamieszek, którzy kontaktowali się z dziennikarzami, funkcjonariusze policji wyzywali ich od "małp", "czarnuchów" i "szczurów". Kierownictwo policji, w związku z tym, postanowiło wszcząć wewnętrzne postępowanie w tej sprawie, w celu jej wyjaśnienia.

W ocenie ekspertów, zamieszki na ulicach sztokholmskich przedmieść, mają ścisły związek z wysokim bezrobociem wśród zamieszkałej tam młodzieży. W Husby, gdzie był początek niepokojów, co piąty młody człowiek nie uczy się, ani też nie pracuje.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto