Facebook Google+ Twitter

Zamieszki w Zielonej Górze. Starcie kibiców z policją. Są ranni

W Zielonej Górze po finale ligi żużlowej doszło do zamieszek. Kibic klubu Falubaz Zielona Góra wpadł pod policyjny radiowóz i zginął. Policja twierdzi, że to był wypadek. W mieście doszło do zamieszek. Policja musiała użyć armatek wodnych.

Sonda

Czy policja słusznie użyła kul i armatek wodnych?

 / Fot. PAP/Lech MuszyńskiW nocy z 2 na 3 października po finale ligi żużlowej w Zielonej Górze doszło do zamieszek. Kibic klubu Falubaz Zielona Góra zginął pod kołami nieoznakowanego policyjnego radiowozu. Policja twierdzi, że to był wypadek. Prawdopodobnie doszło do niego, gdy kibic przebiegał przez szosę, rozmawiając przez telefon. Prokuratura bada sprawę. Szef policji powołał specjalny zespół kontrolny, który wyjaśni przyczyny wypadku.

Po śmierci kibica w mieście doszło do zamieszek. "Kibice zniszczyli kilkanaście radiowozów, powyrywali płyty chodnikowe, wybili szyby na komendzie" - mówi w TVN24 podkom. Sławomir Konieczny z policji w Zielonej Górze. Funkcjonariusze musieli użyć kul oraz armatek wodnych. Jak twierdzi prokurator, 6 policjantów oddało 155 strzałów z broni gładkolufowej. Zatrzymali 9 osób, w tym jedną kobietę. "Dziewczyny także rzucały kamieniami" - mówił prokurator Alfred Staszak na konferencji prasowej w Zielonej Górze, dodając, że ma nadzieję, iż uda się ustalić wszystkich sprawców zamieszek. Jedna policjantka została ciężko ranna, ma pękniętą podstawę czaszki, drugą ktoś kopnął w twarz - ma złamaną szczękę.

Czytaj także: Żużel. Falubaz Zielona Góra Mistrzem Polski!

"Policjanci udzielali pomocy kibicowi, gdy zostali napadnięci" - opisywał wydarzenia prokurator. "Kierowcą policyjnego busa był starszy sierżant, mający 6-letnie doświadczenie w prewencji" - tłumaczył. Dodał, że kierowca był trzeźwy i od razu udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy. W tej chwili nie ma żadnych wskazań dowodowych, że samochód przekroczył dozwoloną prędkość 50 km/h. Prokurator stwierdził także, że nie można było przeprowadzić czynności śledczych na miejscu wypadku. "Tłum stratował większość śladów" - wyjaśniał. O godz. 2.30 stwierdzono zgon kibica. 3 października zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

Premier skrócił pobyt na Śląsku i jedzie do Zielonej Góry. Donald Tusk przekazał wyrazy współczucia bliskim zmarłego, dodając, że nie chciałby, aby ta sytuacja została wykorzystana w kampanii. "Chcę wyrazić też pełną solidarność z policjantką, która została ciężko ranna w czasie tych zajść" - mówił. "Zrobimy wszystko, aby uratować jej życie i zdrowie" - dodał.

Na miejsce jedzie też wiceszef MSWiA.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Obejrzyj inne filmy z nocnych zamieszek w Zielonej Górze

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (195):

Sortuj komentarze:

h2o
 • h2o
 • 06.10.2011 13:28

"SZACUN, KIBOLE! Wczoraj 18:53
To nie koniec , jeszcze miasto rozwalimy bo mamy wszystkich w d."

cwaniaku wiesz że nie jesteś anonimowy numer IP z którego piszesz swoje "przemyślane wypowiedzi" jest prosty do namierzenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kreacje.webd.pl
 • kreacje.webd.pl
 • 06.10.2011 00:15

Nie rozumiem takiej sytuacji, jak by się wydarzyła w Stanach Zjedn. , we Włoszech, czy nawet po zmoderniz. i też mającej kiedyś słabe strony policji w Anglii.

Po co w Polsce organizuje się masowe imprezy i spotkania sportowe , które przynoszą korzyści finansowe organizatorom, działaczom i właścicielom obiektów ( w tym również Państwu, miastom i gminom) , skoro BEZPIECZEŃSTWO jest zagwarantowane jedynie (dobre tyle, bo tego też nie bylo) na "arenie" danej imprezy.

Potem (po imprezie) kibice - fanatycy pozostają bez opieki i obowiązków. Jest okazja się sprawdzić, i spróbować swoich sił.

_______________________________________________--

Moim zdaniem : kreacje.webd.pl - wieloletni kibic polskiej piłki nożnej, jednego z łódzkich klubów sportowych, bywalec bardzo wysokich rangą imprez kulturalnych i sportowych.

Powinno być:

!. Ubezpieczenie - wypłacane poszkodowanym natychmiast po zdarzeniu, związanym z wybrykami kibiców po imprezie. (na kibicach zarabiają organizatorzy, więć mogą kupić polisę i odpowiadać za organizacją od początku do końca)

2. Masowe imprezy , koszt kamery czy zwykłego aparatu foto. - rejestracja i wizualizacja kibica.

3. Impreza , wydarzenie sportowe / mecz się rozpoczyna !!=== organizatorzy zapewnili sobie sztab ochroniarzy, co by żaden kibic za darmo nie wszedł (bo klub straci 100 złotych). Postarali się, by nikt bez opłaty nie wszedł i skrupulatnie to jest egzekwowane.
Sam porzadek i zachowanie kibiców podczas imprezy również jest już (po małych uwagach) do zaakceptowania.

Organizat. zapewnili sobie własną ochronę dla własnego bezpieczeństwa i dla spełnienia wymogów dla obiektów masowych imprez.


4. Impreza , wydarzenie sportowe / mecz się kończy !! - organizatorzy liczą pieniądze i piją drinki, obserwując komentarze w TV i wydarzednia w TV odnośnie tego co się dzieje za ich oknami.


5. Koniec meczu, imprezy ??


Organizatorów już nie ma.

Niech się martwią inni. A jak by nas nie było tutaj, pyta jeden z organizatorów?
To co było by wtedy ?
Od tego jest Policja, Straż Miejska i Pożarna. - odpowiedział jeden z organizatorów.

_________________________________

Moim zdaniem:

Policja = robi swoje, i robi wszystko dla zapewnienia porządku i ładu wśród mieszkańców (bo polacy, nie mogą niszczyć wszystkiego dookoła, bo im się jakiś organ demokracji nie podoba) zanim jakiś generał nie zadecyduje na wniosek prezydenta, aby pojawiło się wojsko w obszar konfliktu (tak bym chciał aby zaprowadzić spokój wśród młodzieży - pseudokibiców - bo i tak wandalizują, ale na wybory nie chodzą)

Organizujesz = Organizator promuje wydarzenie, załatwia formalności , "nakręca" kibiców aby jak najliczniej przybyli na to wydarzenie.
Sam sobie i imprezie zapewni ochronę. Podliczy zyski i będzie świętować. Potem już jedzie do domu, a miejsce, w którym miał okazję zarobić, zostawia we władanie Policji, niech Oni się martwią, zwłaszcza, że ich powiadomiliśmy o imprezie i powinni zabezpieczyć teren wokół obiektu - w końcu " są za darmo"

Takie jest spojrzenie i myślenie organizatorów, przychylność istniejących przepisów prawa, nieudolność prawa i policji, brak koordynacji w nagłych zamieszkach z wojskiem polskim w celu zabezpieczenia, choćby osobowo, miejsca konfliktu. (Wszystkie prawa dozwolone ze strony kibiców, więc i takie powinny być ze strony organów państwa.
Dopóty, kiedy nie ma to charakteru wystąpienia społeczeństwa przeciw państwu i rządzącym. Wtedy, kiedy naród rusza na organy państwa i rząd, wojsko nie może i nie powinno się wstawiać , wtrącać i występować publicznie w jakiejkoliwek stronie, do czasu rozstrzygnięcia sporu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gachu
 • Gachu
 • 05.10.2011 23:56

ACAB Wrocław niestety pozom niski bo mówimy o ludziach z dolnej półki . Kibole , których potrzeby bytu ograniczają się do podstawowych funkcji życiowych typu darcie ryja o 2 w nocy , picie , jedzenie, trawienie i wydalanie nie zasługuję na żaden szacunek bo szacunek to jest wartość , która charakteryzuje ludzi . To o czym teraz pisze jest to co różni człowieka od innych naczelnych (primates) , delikatnie mówiąc kibola nic nie różni od człekokształtnych (goryle) . Jak nie wierzysz to poczytaj o małpach to sam uwierzysz !

Komentarz został ukrytyrozwiń
ACAB Wrocław
 • ACAB Wrocław
 • 05.10.2011 20:29

Sorry , ale ja już nie będę się odnosił do tego tematu . Jeżeli ktoś chce mi wmówić że "wolny obywatel" "Mądry" , "Eryk" , "Marcin " i "Gachu" to różne osoby to raz jeszcze przepraszam . Merytoryzmu tu tyle co kaczor napłakał . Liczyłem że na portalu tego typu będzie można polemizować z kimś na poziomie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
SZACUN, KIBOLE!
 • SZACUN, KIBOLE!
 • 05.10.2011 18:53

To nie koniec , jeszcze miasto rozwalimy bo mamy wszystkich w d...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gachu
 • Gachu
 • 05.10.2011 18:43

Kibole wyszli na ulice jak święte krowy w Indiach a tu Polska . Teraz t w gacie srają ze strachu bo policja
wyłapuje ich jak barany .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
 • Marcin
 • 05.10.2011 18:42

Jak można nie zauważyć samochodu na szerokiej oświetlonej pustej drodze o 2 w nocy gdzie jest zero pojazdów i jeszcze pod niego wpaść ? Jak się przechodzi w miejscu nie dozwolonym to należy zachować
szczególną ostrożność !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eryk
 • Eryk
 • 05.10.2011 18:41

A jak Policja prowokowała ? Nie słyszałem bo kibole mordy darli , rzucali kamieniami , wyzywali i byli agresywni . Chyba policja była za spokojna to była prowokacja !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mądry
 • Mądry
 • 05.10.2011 18:40

Tylko idiota może usprawiedliwiać idiotów którzy
zdewastowali miasto i jeszcze wystawili opinie polakom
na świecie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
wolnyobywatel
 • wolnyobywatel
 • 05.10.2011 18:39

Widać że zawodowi trolle już dostali zlecenie od bandziorów i kiboli na opluwanie Polaków . Ciekawe jak ci bandziory i kibole mogą w lustro patrzeć.
Nie można normalnie wrócić do domu tylko trzeba wszcząć zamieszki w Zielonej Górze , więc trzeba było znaleźć jakiś powód do ataku na miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.