Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31351 miejsce

Zamki z Kresów wschodnich w akwarelach Zbigniewa Szczepanka

16 stycznia w Piwnicy Gdańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego odbył się wernisaż akwareli Zbigniewa Szczepanka pt. „Zamki na Kresach”. Wystawa przedstawia owoce ostatnich lat pracy tego wybitnego polskiego akwarelisty.

W środku: Zbigniew Szczepanek / Fot. Łukasz KołtackiZbigniew Szczepanek to urodzony w 1933 roku w Gdyni wybitny artysta plastyk. Ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, był nawigatorem na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf”. Przez 10 lat w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej i Wyższej Szkole Morskiej wykładał astronawigację – przedmiot, z którego wcześniej obronił doktorat. Jest przede wszystkim jednym z najlepszych i czołowych akwarelistów w Polsce i Europie, w technice tej bowiem osiągnął absolutne mistrzostwo. Jest autorem licznych wystaw krajowych jak i zagranicznych.

Tematem prac Szczepanka są zamki polskie, które fascynują go od wielu już lat. Inspiracją są jego niezliczone podróże po całym kraju, połączone ze zwiedzaniem zabytkowych budowli. Owocem wojaży jest szereg zachwycających i pięknych prac ukazujących tzw. „portrety zamków” w różnych porach roku przy jednoczesnym zachowaniu ich monumentalizmu. Przeniesione na papier zamki to budowle znajdujące się m.in. na terenie Litwy, Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

 / Fot. Łukasz Kołtacki / Fot. Łukasz KołtackiWystawa obejmuje około 60 akwareli przedstawiające zamki, niejednokrotnie zniszczone i zapomniane relikty przeszłości związane z wielkością i rozwojem Rzeczypospolitej. Wszystkie prace cechuje doskonały warsztat jak i wyjątkowy klimat i niebywała precyzja. Ponadto nie są to wizje artystyczne lecz prawdziwe budowle z terenu dawnych Kresów, także te zachowane we fragmentach, uzupełnione pędzlem Zbigniewa Szczepanka dzięki dokładnemu studiowaniu przez niego archiwaliów i literackich opisów.

"Zamki na Kresach" można oglądać do 15 lutego br. w Piwnicy Gdańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.01.2009 09:07

Takie lekkie kiczki, ale miłe dla oka.
No i ta próba odbudowy wizualnej, bardzo ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię czytać Twoje relacje z wydarzeń kulturalnych Torunia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.