Facebook Google+ Twitter

"Zamknij oczy i myśl o Anglii" w Teatrze Bajka w Warszawie

Błyskotliwe dialogi, wartka akcja i happy end - ten spektakl to dobry pomysł na zimowy wieczór.

We wtorkowy wieczór korzystając z pobytu w Warszawie miałem przyjemność obejrzenia jednej z najlepszych fars słynnego autorskiego duetu John Chapman i Anthony Marriott pt. „Zamknij oczy i myśl o Anglii" w Teatrze Bajka. Sztukę wyreżyserował Stefan Friedmann, a w spektaklu zobaczyć możemy Małgorzatę Pieczyńską, Lucynę Malec, Karola Strasburgera, Zdzisława Wardejna, Krzysztof Banaszyka, Agatę Meiluté, Andrzeja Deskur, Włodzimierza Press i samego reżysera.
Plakat / Fot. plakat
Farsa Chapmana i Marriotta miała premierę w Londynie w 1977 roku i od tego czasu zyskała popularność na całym świecie, ale prapremiera polska odbyła się dopiero w październiku 2009.

"Zamknij oczy i myśl o Anglii" ("Close your eyes and think about England") to tradycyjna rada epoki wiktoriańskiej udzielana kobietom przed nocą poślubną. Władysław Kopaliński przypisuje to powiedzenie królowej Wiktorii, która tak właśnie miała powiedzieć swej córce przed nocą poślubną. Przypuszczalnie jednak to zdanie pochodzi z pamiętnika zmarłej w 1940r. Lady Hillingdon, gdzie możemy znaleźć następujące wyznanie: "Jestem szczęśliwa, że Karol zjawia się w mej sypialni rzadziej niż dawniej (...). Kiedy słyszę jego kroki za drzwiami, kładę się na łóżku, zamykam oczy, rozchylam nogi i myślę o Anglii." Dziś Anglicy często odpowiadają tak, gdy znajomy prosi o ich pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.
Zdjęcie z próby / Fot. Rafał Latoszek
Akcja sztuki dzieje się we współczesnym penthousie z przeszklonym balkonem. Jest sobotni poranek w centrum Londynu. Księgowy Pan Pullen (Stefan Friedman) przychodzi niespodziewanie do pracy, żeby uporządkować księgi przed audytem. Na miejscu odkrywa swojego szefa (Krzysztof Banaszyk) z luksusową call-girl z agencji towarzyskiej (Agata Meiluté). Gdy niespodziewanie zjawi się żona szefa (Małgorzata Pieczyńska), dziewczyna zostanie jej przedstawiona jako "druga pani Pullen". Taki jest początek szybkiej i zawikłanej intrygi. W dalszej części tej typowej komedii omyłek i nieporozumień żony jednych stają się żonami innych, mężowie zmieniają upodobania seksualne, luksusowa call-girl z agencji towarzyskiej wciela się w pielęgniarkę, biznesmani wrabiają w lewy interes arabskiego szejka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.