Facebook Google+ Twitter

Zamojski Festiwal Kultury już nie wspomni Grechuty

Odbywający się po raz 5. Zamojski Festiwal Kultury został pozbawiony patrona. W drugi weekend września będzie musiał zaprezentować się w całkiem nowej odsłonie.

W piątek 9 września w Zamościu odbędzie się kolejny Zamojski Festiwal Kultury. Będzie to już piąta impreza z tego cyklu. Jak informuje oficjalna strona miasta festiwal zostanie otwarty Wieczorem Piosenki na Grodzkiej 7, zorganizowanym w podwórzu domu, w którym od urodzenia w 1945 do wyjazdu do Krakowa mieszkał Marek Grechuta. W ramach tego wydarzenia o godzinie 19 odbędzie się kameralny koncert laureatów IV Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego: Agaty Grześkiewicz, Agaty Struzik, Łukasza Reksa, Iwony Oszmaniec, Katarzyny Antonik-Stompel, Anny Czuchaj, Joanny Kulaszy i Dawida Skrzypczaka, poprowadzony przez jurora konkursu, Jana Poprawę.

10 września Festiwal przeniesie się na zamojski Rynek Wielki, gdzie o godzinie 20 rozpocznie się koncert „The Best of” Piotra Rubika. Na scenie przed ratuszem dyrygentowi będą towarzyszyć soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Ewa Prus, Michał Gasz, Grzegorz Wilk i Michał Bogdanowicz, a także Chór Akademicki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod batutą Moniki Mielko i chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” z dyrygentem Alanem Urbankiem. O oprawę muzyczną zadba także Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego, a nad całością czuwać będzie oczywiście Piotr Rubik. Jeśli uda się powtórzyć atmosferę, która towarzyszyła ostatniemu koncertowi słynnego dyrygenta w Zamościu, który miał miejsce 12 czerwca 2007 roku, możemy liczyć na wspaniałe widowisko muzyczne.

Na niedzielę 11 września organizatorzy zaplanowali wielki Koncert Galowy, w trakcie którego będziemy mogli ponownie usłyszeć laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego. Jednak głównym punktem programu będzie koncert gościa specjalnego, rzeszowskiej grupy Pectus, której towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod kierownictwem Tadeusza Wicherka, nadając utworom grupy nową, ciekawą aranżację. Koncert jak co roku poprowadzi Paweł Sztompke.

Tych, którzy mieli już okazję zapoznać się ze specyfiką Zamojskiego Festiwalu Kultury we wcześniejszych latach, tegoroczny program imprezy może zaskoczyć. Nie ma w nim bowiem ani słowa o postaci, z myślą o której ZFK został stworzony – Marku Grechucie. Urząd Miasta Zamość musiał zrezygnować nie tylko z nazwania Festiwalu oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imieniem tego wielkiego wokalisty, ale także z dotychczasowego przesłania i struktury koncertów. Jak informowała oficjalna strona jednego z organizatorów ZFK, Orkiestry im. Karola Namysłowskiego, we wcześniejszych edycjach ideą tego przedsięwzięcia było „upamiętnienie wspaniałego poety, piosenkarza i kompozytora, pochodzącego z Zamościa, którego mądre i wzruszające pieśni kształtowały wrażliwość kilku pokoleń Polaków”. Dlatego też organizatorzy prosili, by każdy z uczestników wykonał choć jeden utwór Marka Grechuty. Tym razem będzie to niemożliwe, ponieważ wdowa po zmarłym artyście, zastrzegając
dorobek męża w Urzędzie Patentowym, uzyskała prawo do ogromnego odszkodowania za organizację Festiwali imienia Marka Grechuty i wykonywania piosenek z jego repertuaru przez innych wykonawców. Roku temu Urząd Miasta musiał przekazać wdowie 20 tys. zł. W tym roku został zmuszony do reorganizacji imprezy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.