Facebook Google+ Twitter

Zamojskie Lato Teatralne wystartowało

Już po raz trzydziesty szósty możemy doznawać teatralnych przeżyć. Tegoroczną imprezę zainaugurował spektakl "Arka" Teatru Ósmego Dnia z Poznania, zaś honorowy patronat nad imprezą objęli Beata Ścibakówna i Jan Englert.

 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz KowalskiUwerturą był występ młodej zamojskiej grupy teatralnej "Utopia", która w żywiołowym kilkunastominutowym występie zaprezentowała taniec z ogniem. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia Buławy Hetmańskiej, która jest nagrodą publiczności. Za ubiegły sezon zdobył ją Teatr Ósmego Dnia za spektakl "Czas Matek" i dlatego zgodnie z tradycją zainaugurował on tegoroczne Lato Teatralne.

Teatr Ósmego Dnia jest najsłynniejszą polską grupą teatralną sceny alternatywnej i jedną z głównych grup w Europie. Wywodzi się z kontrkultury studenckiej lat sześćdziesiątych a jako teatr zawodowy działa od 1979 r.

Spektakl "Arka" to widowisko pełne teatralnych maszyn, które poruszają się wśród publiczności i zmuszają widzów do aktywnego w nim uczestnictwa. "Arka" to metaforyczne ujęcie losów ludzi uciekających przed wszystkimi niegodziwościami współczesnego świata.

Przedstawienie rozpoczyna się od sceny wesela, radosnych, żywiołowych śpiewów i tańców, które nagle zostaje przerwane wtargnięciem okrutnych, ziejących ogniem napastników, na nieziemskich jakby wehikułach. Ludzie zostają zmuszeni do ucieczki i emigracji. Zaczynają budować statek, swoją Arkę Noego, która ma stać się ich domem. Będą mogli na niej przeżywać swoje wspomnienia, czy też radować się i świętować. Ale Arka jest też świątynią, gdzie każdy modląc się do swego Boga będzie mógł się oddać przeżyciom duchowym.

Statek błyszczący metalowymi żaglami z emigrantami na pokładzie płynie majestatycznie wśród publiczności. Na zakończenie rozwija purpurowe skrzydła i odpływa w poszukiwaniu nowego domu, ku swojej ziemi obiecanej, gdzie ludzie będą mogli odzyskać wiarę w nowe życie.
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski
 / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.