Facebook Google+ Twitter

Zamość: Kino „Stylowy” kończy 85 lat

Jedyne zamojskie kino, 30 września 2011 roku kończy 85 lat. Trudno w to uwierzyć, patrząc na nowoczesny budynek, w którym mieszkańcy mogą oglądać nowości filmowe. Kino dopiero od roku może cieszyć się godną tej instytucji siedzibą.

Centrum Kultury Filmowej - Kino "Stylowy" w Zamościu / Fot. Iwona WeremczukKino w Zamościu pojawiło się w 1926 roku. Zostało ulokowane na Starym Mieście, w zlikwidowanym przez Austriaków, zabytkowym kościele oo. Franciszkanów. Nic dziwnego, że jako jedyna taka instytucja, stało się dla mieszkańców perły renesansu, głównym ośrodkiem kultury. Odbywały się tam nie tylko pierwsze pokazy filmów niemych, ale także spektakle teatralne i operowe, apele, odczyty i akademie. Jak przypomina strona internetowa „Stylowego”, miały tam także miejsce spotkania widzów ze znanymi osobistościami, m.in.: Juliuszem Osterwą, Stanisławem Wolińskim, Marią Koterbską czy Mieczysławem Foggiem. W zamojskim kinoteatrze organizowano też koncerty Jerzego Połomskiego i Czesława Niemena.

W 1994 roku kino zostało przeniesione na ulicę Lubelską, do pomieszczeń Klubu Garnizonowego, a do dotychczasowej siedziby powrócili ojcowie Franciszkanie. Przez dziesięciolecia, najpierw jako wspomniany kinoteatr, później jako niemiecki „Capitol”, a po wojnie kino „Stylowy”, cieszyło się niesłabnącą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców miasta.

Dziś zamościanie oglądają najnowsze premiery filmowe już w nowym, zbudowanym specjalnie w tym celu, ośrodku – Centrum Kultury Filmowej, które mieści się na ulicy Odrodzenia. Budowa wpisała się w plany modernizacji miasta, realizowane od wielu lat. „Stylowy” posiada trzy przestronne sale kinowe, wyposażone w dwa najnowocześniejsze projektory cyfrowe, dzięki którym, oprócz nowości filmowych – także wyprodukowanych w technice 3D - można transmitować wydarzenia sportowe i kulturalne. Oprócz tego są tam organizowane różnorodne wystawy, konferencje, sympozja i festiwale, działa Dyskusyjny Klub Filmowy dla młodzieży i dorosłych. Wszystkie te atrakcje bez wątpienia trafiają w potrzeby mieszkańców. Jak informuje oficjalna strona CFK, „w pierwszym roku działalności, Centrum odwiedziło 200 tysięcy widzów”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.