Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17048 miejsce

Zamość: Leśmianowska Ulica Poetycka

29 maja zakończyła się, trwająca trzy dni, kolejna edycja Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej. Impreza poświęcona jest Bolesławowi Leśmianowi, znakomitemu poecie, który przed II wojną światową był mieszkańcem Zamościa.

Orkiestra PSM w Zamościu / Fot. Tadeusz KowalskiPierwszego dnia impreza odbywała się w świeżo odrestaurowanej zamojskiej synagodze. Mogliśmy ujrzeć instalację "Obserwatorium Poetica" autorstwa Dagmary Turek i Darka Łukasika, a następnie odbyła się promocja pierwszej edycji Dzieł Zebranych B. Leśmiana. Na zakończenie wiersze poety, przy akompaniamencie Ewy Gajewskiej i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu, recytowali Eliza Leszczyńska-Pieniak, Natalia Rzeźniak i Piotr Johaniuk.

Drugi dzień został w całości poświęcony dzieciom, chociaż dorośli również doskonale się bawili. Przemek Buksiński przedstawia Dzieci z Bullerbyn / Fot. Tadeusz KowalskiImpreza odbyła się na Rynku Wodnym, a rozpoczął ją, w aranżacji z baniek mydlanych, Jurij Tokar, który opowiedział i wyśpiewał starą ukraińską baśń "OCH". Później Rynek rozbrzmiał muzyką. Kolejno prezentowali się: Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu pod dyrekcją Józefa Tokarza, smyczkowy zespół kameralny, również złożony z uczniów PSM pod batutą Leszka Firka oraz Big Band PSM pod dyrekcją Waldemara Skóry.

Kolejnym punktem był pokaz iluzjonistyczny Igora Lewandowskiego, który dopełnił magicznego klimatu Leśmianowskiej Ulicy. Emocje studziła lemoniada, serwowana przez Corner Pub. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać fragmentów książki 'Dzieci z Bullerbyn" przedstawionych przez Przemka Buksińskiego przy akompaniamencie Łukasza Jemioły.

Big Band PSM w Zamościu / Fot. Tadeusz KowalskiOstatni dzień rozpoczęło na Rynku Wodnym podsumowanie konkursu poetyckiego "Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka" oraz odbył się slam poetycki. O 17 w zamojskiej Kazamacie mogliśmy zobaczyć spektakl i film z dreszczykiem "Opowieści Niesamowite" E.A.Poe wystawiony przez Teatr u Przyjaciół z Poznania. A na zakończenie, późnym wieczorem, spektakl "Przygody Sindbada Żeglarza" B. Leśmiana w inscenizacji zamojskich zespołów Glosa z Zamojskiego Domu Kultury oraz Grupy Utopia.


Kontrabasista ze smyczkowego zespołu kameralnego PSM w Zamościu / Fot. Tadeusz KowalskiIluzjonista Igor Lewandowski / Fot. Tadeusz KowalskiŁukasz Jemioła - Dzieci z Bullerbyn / Fot. Tadeusz KowalskiJurij Tokar z baśnią "Och" / Fot. Tadeusz Kowalski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.