Facebook Google+ Twitter

Zamość: spotkanie młodzieży i wystawa w Centrum "Synagoga"

W Centrum "Synagoga" 4 sierpnia, w ramach projektu „Haverim – Przyjaciele", doszło do spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej. Nazajutrz zaś została otwarta wystawa "Krajobrazy Izraela" wybitnej fotograficzki Shai Ginott.

Centrum "Synagoga" / Fot. Tadeusz Kowalski4 sierpnia 2011 r. w Centrum „Synagoga” odbyło się współorganizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Liceum Brener z Izraela spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Haverim – Przyjaciele. Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej”.

Tablica informacyjna / Fot. Tadeusz KowalskiUczniowie zamojskich szkół oraz ich izraelscy rówieśnicy wysłuchali wspólnie wojennej historii ratowania życia prześladowanym Żydom, opowiedzianej przez Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, Halinę Błaszczyk.

Uczestnicy spotkania zostali również oprowadzeni po budynku Centrum "Synagoga" i wzięli udział w warsztacie dotyczącym pamięci o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie. Spotkanie zakończone zostało wspólnym spacerem i poczęstunkiem dla uczestników.

Spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej / Fot. Tadeusz KowalskiKoordynator Centrum Krzysztof Banach uważa, że cel spotkania udało się zrealizować w stu procentach, a nawet przerosło jego oczekiwania: "Zależało nam, żeby to spotkanie pomogło przełamać negatywne wzajemne stereotypy wśród młodych ludzi. Młodzieży izraelskiej Polska kojarzy się z krajem w którym nie ma nic poza obozami koncentracyjnymi. Oni uważają, że jesteśmy wobec nich negatywnie nastawieni, nieprzyjaźni". Dodaje też: "Pokazaliśmy, że młodzież niczym się od siebie nie różni. To było wyjątkowe spotkanie. Atmosfera była bardzo przyjazna, szczególnie na warsztatach, które przeprowadziliśmy pod koniec".

Fotografia / Fot. Tadeusz KowalskiFotografia Shai Ginott / Fot. Tadeusz KowalskiFundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wspólnie z Ambasadą Izraela w Polsce zorganizowała wystawę fotograficzną "Krajobrazy Izraela". Wystawa prezentowana będzie w Centrum "Synagoga" w Zamościu od 5 do 31 sierpnia 2011 r. Autorką zdjęć jest wybitna fotograficzka Shai Ginott. Wystawa składa się z 32 prac.

***

Wnętrze synagogi / Fot. Tadeusz KowalskiRenesansowa synagoga na Starym Mieście w Zamościu jest jednym z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Od 2005 r. budynek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W 2008 r. projekt „Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności” uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W latach 2009–2010 Fundacja przeprowadziła w budynku prace budowlane i konserwatorskie, dzięki którym gmach odzyskał dawny, imponujący wygląd.

Wnętrze synagogi / Fot. Tadeusz KowalskiW 2011 r. w odrestaurowanym budynku uruchomione zostało Centrum „Synagoga”, nowoczesny ośrodek kultury, który służy zarówno odwiedzającym Zamość Żydom, jak i mieszkańcom miasta. W gmachu działa punkt informacji turystycznej i kulturalnej Szlaku Chasydzkiego, a w kwietniu 2011 uruchomione zostanie Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Dzięki Centrum zwiedzający mogą bliżej poznać dzieje społeczności żydowskiej, która przez stulecia współtworzyła intelektualne, religijne i kulturowe oblicze regionu. Część powierzchni budynku została zaadaptowana na pomieszczenie dla organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. Gmach pełni również funkcje religijne, służąc za miejsce modlitwy odwiedzającym Zamość grupom żydowskim.

Centrum „Synagoga” służy też działalności edukacyjnej i kulturalnej, prowadzonej przez zamojskich partnerów Fundacji: Biuro Wystaw Artystycznych – Galerię Zamojską, Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando, Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji. W działaniach realizowanych w Centrum uczestniczy także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Gmina Żydowska w Trondheim w Norwegii.
Fotografie Shai Ginott / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski / Fot. Tadeusz Kowalski

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.