Facebook Google+ Twitter

Zamość. Wystartował XXV Bieg Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Zamojszczanie stukilometrowym maratonem już po raz 25. uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Start uczestników XXV Czteroetapowego Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu / Fot. Iwona Weremczuk31 sierpnia o godzinie 14 wystartował jubileuszowy XXV Czteroetapowy Bieg Pamięci Dzieci Zamojszczyzny organizowany przez zamojski Ośrodek Sportu i Rekreacji, pod honorowym patronatem władz miasta.Uroczyste otwarcie miało miejsce o godzinie 13:30 na Starym Mieście, a dokładniej na ulicy Akademickiej pod pomnikiem upamiętniającym młode ofiary II wojny światowej: dzieci wywożone do III Rzeszy, przez historyków nazwane Dziećmi Zamojszczyzny. Tam po uroczystym przemówieniu, odśpiewaniu hymnu państwowego i wręczeniu pamiątkowych odznaczeń, zebrani przeszli na zamojski Rynek Wielki, skąd punkt 14 maratończycy wybiegli na liczącą łącznie 100 km trasę.

Bieg tradycyjnie składa się z czterech etapów: dziś uczestnicy dobiegają do Zwierzyńca, od którego dzieli ich dokładnie 35km. Tam, jak informują organizatorzy, pierwszych zawodników można spodziewać się już koło godziny 15. Następnego dnia o tej samej porze bieg wystartuje spod zwierzynieckiego lasu, a metę osiągnie w Krasnobrodzie, gdzie maratończycy także pojawią się między 14:30 a 16, po krótszym, 20km, etapie. Kolejna część trasy, licząca dokładnie 30 km, rozciągać się będzie między Bondyrzem (start także o godzinie 14) a Zamościem, do którego powrót planowany jest ostatecznie na 17:30. Ostatni etap, który mieszkańcy będą mogli podziwiać w sobotę 3 września między godziną 12 a 13:30, odbędzie się ulicami Zamościa, po których maratończycy przebiegną ostatnie 15 km.

Co niezwykle budujące, w maratonie ku czci ofiar wojny biorą udział nie tylko zaprawieni sportowcy, ale także ludzie niepełnosprawni: niewidomi oraz mężczyźni i kobiety na specjalnie przystosowanych wózkach inwalidzkich. Jedynym ograniczeniem jest skończenie 18. lat i posiadanie aktualnych badań lekarskich. Jedną z grup stanowią także zawodnicy na rolkach. Organizatorzy podzielili uczestników na 15 klasyfikacji, zależnie od wieku, niepełnosprawności czy sprzętu, jakim się posługują. Jak informuje OSiR, komisja podlicza czas trzech najlepszych zawodników na mecie każdego etapu, a o ostatecznym zwycięstwie decyduje najlepszy łączny czas po wszystkich czterech etapach. I choć od 2006 roku, kiedy zanotowano największą popularność Zamojskiego Biegu, frekwencja stopniowo spada, w tym roku do udziału w maratonie zgłosiło się aż 246 sportowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

tuks. roztocze
  • tuks. roztocze
  • 31.08.2011 21:04

i chyba dalej będzie spadała

http://www.tuksroztocze.org.pl/news/268/0/nie-dla-wszystkich-mozliwosc-uczestniczenia-w.html

Ciekawe czy dyrektor odpowie. Prze telefon słyszeliśmy tylko "ostateczna decyzja".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.