Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10476 miejsce

Zamość: Wystawa ilustracji Wandy i Bogusława Orlińskich

W BWA Galerii Zamojskiej możemy oglądać retrospektywną wystawę ilustracji artystycznej Wandy i Bogusława Orlińskich. Na wystawie prezentowanych jest około 300 prac obojga artystów.

Z cyklu: "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" - autor Wanda Orlińska / Fot. Tadeusz KowalskiWanda Orlińska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Zajmuje się ilustracją książkową, grafiką wydawniczą, malarstwem. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży. Brała udział w licznych wystawach w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej na świecie m.in. w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie, Londynie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, muzeum regionalnym w Stalowej Woli oraz Galerii Zamojskiej BWA.

Z cyklu: piosenki Marka Grechuty "Ocalić od zapomnienia" - autor Wanda Orlińska / Fot. Tadeusz KowalskiBogusław Orliński ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Tworzy w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa. Wykonał ilustracje do ponad stu książek dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie wystawiał na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bolonii. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej na świecie m.in. w Hamburgu, Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Londynie, Belgradzie, Sofii, Kopenhadze, Pradze, w Rio de Janeiro i Tokio.

Z cyklu: "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" - autor Bogusław Orliński / Fot. Tadeusz KowalskiIlustracje prezentowane na wystawie prezentują wieloletni dorobek twórców. Wanda i Bogusław Orlińscy nieprzerwanie od 1986r. są uczestnikami zamojskich plenerów ilustracji. Znaczna część ich twórczości znajduje się w zbiorach BWA Galerii Zamojskiej.

Ilustracja do "Calineczki" H. Ch. Andersena - autor Bogusław Orliński / Fot. Tadeusz Kowalski- "Prace olejne, gwasze i pastele emanują ciepłem i niezwykłą maestrią wykonania. Można na nich spotkać bohaterów popularnych bajek i baśni.
Uderza niezwykły autentyzm pogodnej natury dziecięcej jaką dojrzali artyści w sobie z pietyzmem pielęgnują.Bohaterowie ilustracji Orlińskich, nie walczą ze sobą, nie epatują wydumaną fantastyką. Dają odbiorcy przyjemność delektowania się wspaniałą, pogodną atmosferą swych dzieł, jak i zwyczajnym życiem wiedzionym przez swych bohaterów" - podkreśla Jerzy Tyburski dyrektor BWA.

Wystawę można podziwiać do 24 sierpnia. Naprawdę warto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.