Facebook Google+ Twitter

Żandarmi na Trakcie Królewskim. Uspokoją czy odstraszą obcokrajowców?

Od końca maja do września warszawscy policjanci, przy wsparciu żandarmerii wojskowej, patrolują Łazienki Królewskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Żandarmeria_Wojskowa.JPG Żandarmeria wojskowa / Fot. Raf24Mundurowi będą czuwali nad bezpieczeństwem w najbardziej newralgicznych punktach miasta - najchętniej odwiedzanych przez turystów, a jednocześnie - najbardziej zagrożonych drobnymi kradzieżami. Ma to się przyczynić do wzrostu prestiżu Warszawy na arenie międzynarodowej. - Projekt realizujemy od kilku lat - zaznacza Tomasz Oleszczuk, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej. - Policjanci, wspólnie z żandarmami, patrolowali miejsca, gdzie odnotowano najwięcej drobnych kradzieży. Celem akcji jest prewencja, chcemy, by turyści odwiedzający stolicę Polski czuli się jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo.

Oleszczuk pytany czy wojskowe mundury mogą nasuwać negatywne skojarzenia, odpowiada, że to mało prawdopodobne, ponieważ patrole składają się z żandarma i policjanta, bądź strażnika miejskiego, dlatego nie ma obawy, że śródmiejskie ulice zamienią się w strefę przyfrontową, pełną umundurowanych żołnierzy.

Sebastian Łuczak, szef agencji Eskadra Publica, zajmującej się wizerunkiem i promocją miast oraz regionów chwali inicjatywę warszawskiej policji. - To dobry pomysł głównie ze względu na to, że zapewniamy turystom bezpieczeństwo. Dla nich na pewno mniej szkodliwy jest widok umundurowanych żandarmów niż sytuacja, w której zostaną napadnięci czy okradzeni.

Na pytanie, w jaki sposób widok wojskowych wpłynie na wizerunek Warszawy na arenie międzynarodowej, Łuczak odpowiada, że zależy to po pierwsze od tego, na ile obcokrajowcy rozpoznają mundury naszego wojska. - To, że ulice są patrolowane przez żandarmerię nie jest niczym nowym, czy niezwykłym - kontynuuje Łuczak. - Może faktycznie warto pomyśleć o jakichś mniej rzucających się w oczy ubraniach dla żandarmów? Tego typu mundury mogą jakiejś części turystów sugerować, że w Polsce w ogóle nie jest bezpiecznie, ponieważ sugerują coś niebezpiecznego. Słowem stan podwyższonej gotowości. Dlatego można powiedzieć, że cała akcja bardzo mi się podoba, ale zdecydowanie sugerowałbym przemyślenie kwestii mundurów.

- Myślę, że to całkiem sensowne rozwiązanie - mówi jedna z mieszkanek Warszawy. - Będzie bezpieczniej, a to chyba najważniejsze. Czy mundury będą odstraszać? Cóż, myślę, że przynajmniej kobiety będą wręcz zachwycone obecnością wojskowych na warszawskich ulicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.