Facebook Google+ Twitter

Zanim 1 września padły pierwsze strzały

1 września rozpoczęła się wojna. "Agonię pokoju" przyspieszyła z jednej strony ekspansywna, zaborcza polityka państw faszystowskich, z drugiej - klimat przyzwolenia dla owej polityki, znajdujący się w dyplomacji francuskiej i angielskiej. Wojna, ku której dążył faszyzm, miała być wojną totalną. W takiej wojnie wszystko co służyło zwycięstwu miało być usprawiedliwione: ludobójstwo, eksploatacja gospodarcza, niszczenie kultury napadniętego narodu i oczywiście łamanie prawa międzynarodowego.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Germans_at_Polish_Border_%281939-09-01%29.jpg&filetimestamp=20080211014902Początek 1939 roku przyniósł Polsce dotkliwy kryzys polityczny. Niemcy żądali przyłączenia Gdańska i korytarza pomorskiego do Rzeszy. W obliczu tych żądań Polska była całkowicie osamotniona. Wcześniejsze dyplomatyczne porozumienia niemiecko-angielskie czy niemiecko-francuskie można było odczytać jako ciche zezwolenia na niemiecką ekspansję na wschód.
Po militaryzacji Nadrenii w 1936 roku wpływowi politycy sądzili, że poprzez ustępstwa
dyplomatyczne zdołają powstrzymać Hitlera. Dlatego wiosną 1937 roku Wielka Brytania zareagowała raczej obojętnie na propozycję polskiej dyplomacji, starającej się o zawarcie sojuszu. A późniejsza konferencja monachijska stała się symbolem brytyjskiej i francuskiej polityki bierności i ustępstw wobec kolejnych niemieckich żądań.

W pierwszej połowie 1938r., mimo oficjalnie poprawnych stosunków polsko-niemieckich narastała agresja propagandowa przeciw Polsce. Niechlubnym czynem polskiego rządu był udział w "rozbiorze" Czechosłowacji. Polska żądała Zaolzia, nasze stanowisko poparł rząd niemiecki. Fakt ten uznano później za polityczne poparcie dla zaborczej polityki Niemiec, które zajęły czeskie Sudety i utworzyły niepodległe państwo słowackie.

Wydarzenia te doprowadziły do przełomu w polityce europejskiej. Wielka Brytania, która najbardziej przyczyniła się do odbudowy potęgi Niemiec po I wojnie, teraz rozpoczęła akcję przeciwko Hitlerowi. Tymczasem po konferencji monachijskiej Ribbentrop przedstawił Polsce propozycje "uporządkowania" wzajemnych stosunków. Zawierały one ofertę wejścia Polski w skład państw osi i wspólnej polityki na Wschodzie. Rząd polski odrzucił te propozycje.

W takiej sytuacji Polska otrzymała gwarancje brytyjskie na wypadek agresji niemieckiej. Do tych gwarancji przyłączyła się również Francja. A 25 sierpnia 1939 r. Polska zawarła z wielką Brytanią formalny układ sojuszniczy. Dla Niemców porozumienia te nie były żadną przeszkodą. Hitler wypowiedział Polsce układ z 1934 r. i przygotowywał plan ataku na Polskę pod kryptonimem " Fall Weiss".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

czyt
  • czyt
  • 01.09.2011 20:22

@Brzozowski- ty to jesteś miernota. Pomyliłeś teksty, tu nie ma nic na temat twojego protegowanego Orłowskiego CYMBALE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirosław Brzozowski
  • Mirosław Brzozowski
  • 01.09.2011 16:24

Oczywiście również nie zabrakło Mariusza Kamińskiego szefa z CBA –jest z zarzutami prokuratorskimi a teraz chce się ukryć za immunitet nietykalnego posła na sejm .
MOŻE TO JEST TYLKO MOJA I SUBIEKTYWNA CENA ALE TWIERDZĘ , ŻE jeden Mariusz Orłowski znacznie przewyższa takich piszących i to razem wziętych :Magda Wieczorek , Robert Grzeszczyk (ten to całkiem miernota) , Ireneusz Mosiuk(ciągle bredzi i pisze niezrozumiale ),Tomasz Osuch(taka sama miernota jak Grzeszczyk ).
HISTORIA JEST JEDNA I PRAWDA O TAMTYCH CZASACH JEST RÓWNIEŻ JEDNA .
Różne są interpretacje rzeczywistości , często celowo i świadomie zakłamują prawdę .
CAŁKIEM INACZEJ MOGŁA POTOCZYĆ SIĘ HISTORIA GDYBY POLSKA WRAZ Z NIEMCAMI ZROBIŁA SKUTECZNY BUFOR PRZED ZAPĘDAMI ZSRR I Stalina .-gdyby zrobiła skuteczny bufor przed rozprzestrzenianiem się komunizmu !!!!
TERAZ MOŻNA TYLKO GDYBAĆ ALE TO NIE ZMIENIA FAKTU ,ŻE POLSKE OPANOWALI ŻYDZI ; w wojsku, rządzie , administracji państwowej i oni przede wszystkim dbali o swoje i tylko swoje interesy a nie o PRAWOWITYCH POLAKÓW .
Dzisiaj widzimy , że wraz z Niemcami jesteśmy w tych samych strukturach wojskowych np. NATO a także razem jesteśmy wśród narodów i państw w Unii Europejskiej .
TO SĄ FAKTY I RZECZYWISTOŚĆ , W KTÓREJ ŻYJEMY !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
odpaafntwuu
  • odpaafntwuu
  • 13.07.2011 12:29

ctK7yj <a href="http://byoqtbhcdlrf.com/">byoqtbhcdlrf</a>, [url=http://rsukqwkcfpnl.com/]rsukqwkcfpnl[/url], [link=http://vieeixxdubxq.com/]vieeixxdubxq[/link], http://diqbupseugtu.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu nie wiem. W ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Może redakcja dała mi jakieś fory? :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł świetny, chyba już nawet pisałem, zastanawia mnie tylko jak się Pani Magdzie udało zmieścić tyle słów w zajawce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście uważam, że ostatnio występuje szersze działanie, aby choć częściowo obarczyć winą Polskę za Niemiecką napaść na Nią. Jakby część ciężaru udało się przerzucić na Polskę, to automatycznie spadła by ona z niemieckich pleców. Wówczas Niemcy mogli by powiedzieć, że nie tylko my ponosimy winę za ogrom strat materialnych i ofiar w ludziach. Kto wie? Może jeszcze Polska musiałaby płacić odszkodowania wespół z Niemcami. Mówię Wam , że to nie jest sprawa samego Pana Mariusza. On być może jest jednym z wielu.
Miałem znajomego, który opowiadał jak Niemcy wybijali Żydom złote zęby. Nie będę mówił w jakim celu. Pomyślałem sobie tylko, że Polaków też mogą oskarżać o podobne czyny. Albo nawet mogą mówić, że Oni nie wybijali, tylko wyjmowali po miejscowym znieczuleniu, a wybijać to Polacy wybijali. Papier, przepraszam internet, wszystko przyjmie. Ale ciągłe wrzucanie do - nawet największych - zbiorników wodnych niewielkiej ilości trucizny przez długi okres, w końcu ją zatruje. Ziarnko do ziarnka.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu nic dodać , pańskie spostrzeżenia są bardzo trafne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu Orłowski, poraża mnie Pan swoimi uwagami. W zasadzie nie powinienem ad personam, ale Pan wybaczy. Nie rozumiem-a staram się-Pańskiej negacji każdego tekstu, który Pan przeczyta. Tylko czy z pewnością Pan tak czyni to nie wiem. Pańska tajemnica, czy odnosi się Pan do meritum, czy do tytułu. Całe szczęście, że młodzież nie czyta w24-chociaż wątpię-groziłoby to potężną dysharmonią w procesie edukacyjnym. Z jakiego powodu?-pyta Pan. Z Pańskiego miły Panie. To co Pan tutaj wypisuje w komentarzach woła o pomstę do niebios. Straszny nacjonalizm Pan propaguje. Straszny, bo własny i indywidualny. Dla mnie to orłowszczyzna. Proszę wybaczyć, nie kpię z Pańskiego nazwiska, szanuję Pańskich przodków. Kpię z Pańskiej filozofii. Filozofii negacji patriotyzmu, faktów i historii. Kpię z Pańskiego stosunku do innych racji i innej oceny faktów. Dla mnie uprawnionych, wg Pana błędnych. Ale poglądów głoszonych w demokratyczny a nie uzurpatorski sposób. Głosi Pan tezy nie przystające do filozoficznego pojmowania świata. Głosi Pan obłudne teorie i oceny faktów. Osobiście jestem przerażony Pańskim uzewnętrznianiem się. Pan ma potworne problemy z samym sobą. Panie Mariuszu:). Proszę, bardzo proszę, przemyśleć popełnione czyny. Chyba, że chce Pan wszczepiać jakiś nowatorski osąd historii i wydarzeń. Proszę więc o skierowanie mnie na swój blog, na swoje głębsze przemyślenia podbudowane naukową analizą. Inaczej to chłam miły Panie, tylko chłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, jak odbierasz te słowa: zaś Polacy nie wycofali się na prośbę władz z niemieckiego Gdańska i zostali na Westerplatte ( z nielegalnie dużą siłą), na Poczcie i kolei. Nie zareagowali też pozytywnie na pokojową propozycję III Rzeszy dotyczącą korytarza"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo! nie musisz się tłumaczyć. Wszystko, co napisałaś jest tak jak było. Tak Anglicy jak i Francuzi z wielką powściągliwością przystępowali do wojny. Co do polskich władz, widzę swego rodzaju podobieństwo do obecnych. Zdaje się, że to Rydz Śmigły powiadał, że nie oddamy piędzi ziemi - ale to było puszenie się, jak i dzisiaj się puszą swoimi osiągnięciami. Już powiedziałem, tylko silny się liczy na arenie międzynarodowej. Czy Polska po królewska była kiedykolwiek silna? Za Piłsudskiego. Ale On był Naczelnikiem. Rządy demokracji coś nam nie wychodzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.