Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8584 miejsce

Zanim kupisz używany samochód. Poradnik dla kierowców

O tym jak łatwo dać się oszukać przy kupnie używanego auta zapewne przekonał się niejeden z Was, ale o tym jak nie połknąć haczyka, jako rybka złowiona na wędkę handlarza/komisu, nie każdy wie. Najciekawsze informacje o kupnie auta z drugiej ręki.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gie%C5%82da_samochodowa_-_Mys%C5%82owice.jpgO tym jak łatwo dać się oszukać przy kupnie używanego auta zapewne przekonał się niejeden z Was, ale o tym jak nie połknąć haczyka, jako rybka złowiona na wędkę handlarza czy komisu, nie każdy wie. Sama przymierzam się do zakupu auta i to bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że taki poradnik jak ten jest przydatny!

Szukając informacji na ten temat każdy z nas musiał pytać znajomych, rozmawiać z mechanikami, przeglądać fora internetowe, poradniki i czasopisma motoryzacyjne. Czy nie łatwiej po prostu zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu?

TAK!

Dziś, gdy polski rynek aut używanych zalewa masa aut z importu, powypadkowych i ostatnio coraz częściej popowodziowych, coraz ciężej znaleźć prawdziwe perełki, a takich warto szukać.
Myślisz: szukam auta marki X, modelu Y… Na co patrzeć, czym się kierować, jakie ogłoszenia od razu odrzucać a czym warto się zainteresować, z kim umówić się na oględziny pojazdu?… Te i inne wątpliwości rozwieje mój poradnik.

Wpisujesz w wyszukiwarkę markę i model auta, znajdujesz setki lub tysiące ogłoszeń. Jeśli szukasz samochodu w dobrej kondycji pamiętaj o zaznaczeniu opcji wyszukiwania jedynie aut bezwypadkowych i nieuszkodzonych (uszkodzenia nie zawsze oznaczają, że auto jest powypadkowe, samochód może mieć uszkodzenie osprzętu silnika, jego samego lub też inne znaczące wady wpływające często na dłuższe unieruchomienie pojazdu, co im samym bardzo szkodzi).

PODCZAS WYSZUKIWANIA W INTERNECIE:

1) Nie zwracaj uwagi na okazje cenowe! Jeśli ktoś oferuje pojazd poniżej wartości rynkowej nawet nie otwieraj ogłoszenia! Pomyśl - gdybyś sprzedawał/a auto w dobrym stanie zaniżał/a byś jego wartość?
2) Ktoś proponuje Ci zakup auta, które obecnie znajduje się za granicą, którego nie miałeś/aś okazji obejrzeć i zweryfikować stanu faktycznego? ZAPOMNIJ! Pod żadnym pozorem nie wpłacaj zaliczki takim osobom, nie oddawaj swoich pieniędzy oszustom! Tysiące osób dało się w ten sposób oszukać a setki takich spraw toczy się w sądzie.
3) Znalazłeś interesujące Cię auto? Sprawdź również na stronie ogólnoeuropejskiej czy się nie pojawiło, ale w innej cenie i z innym przebiegiem (to częste przypadki, sama kilka takich miałam okazję zaobserwować).
4) Zwracaj uwagę na przebieg: jeśli jeździsz do pracy, po zakupy i czasem na obiadek do rodziny to robisz około 20 tys. km rocznie. Pytaj, więc sprzedawcę o sposób eksploatowania auta! Wyjazdy do pracy a uliczne wyścigi i pierwszeństwo przy ruszaniu ze świateł to ogromna różnica w zużyciu auta.
5) Zapytaj o książkę serwisową i o to czy możesz zadzwonić do losowo wybranego serwisu w celu weryfikacji prawdziwości wykonanej naprawy (zazwyczaj wybieraj te dawniejsze naprawy, ostatnie łatwo potwierdzić). Pytaj o paragony (mechanicy dają często 2 lata gwarancji na swoją robociznę za okazaniem paragonu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"Prędkościomierz w milach – anglik! "
...i ślady po bawarce na dywanikach. Mile? Równie dobrze ze Szwecji (tam też mają mile) lub Szwajcarii (dużo aut z USA przez Szwajcarię przyjeżdża).

"Szyby mają inne numery seryjne?"
Ktoś mi wybił szybę, wtedy numery się zmienią.

"gdybyś sprzedawał/a auto w dobrym stanie zaniżał/a byś jego wartość?"
Gdybym się spieszył ze sprzedażą to tak. Warto zwrócić uwagę nie na to, czy auto ma cenę okazyjną, tylko na to jak bardzo cena jest zaniżona w stosunku do przeciętnej ceny.

Przy sprowadzaniu z Niemiec warto zwrócić uwagę na land, z którego pochodzi auto. Drogi i sposób traktowania aut różnią się tam znacznie - wynika z moich doświadczeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

swoja droga, to kupującym używane auto radziłabym pamiętać, że kupują używane auto i niech nie oczekują, że będzie jak nowe.

zwrócić uwagę na OC i badania techniczne.

nie w każdym samochodzie przekładka jest trudna do zrobienia, są modele dostosowane do jednej i do drugiej wersji ruchu. są również warsztaty, które dobrze robią przekładki - różnych opinii można zaciągnąć w necie.

ogólnie tekst mi się nie podoba, bo dużo w nim szczekania, a mało rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

300 zł za badania w stacji diagnostycznej - no to tutaj ktoś się dał nieźle naciągnąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem powinno być trochę więcej. I niekoniecznie musi nas być stać na nowy samochód, żeby się nie dać upolować przez m. in. nieuczciwych handlarzy.

"Jeśli szukasz samochodu w dobrej kondycji pamiętaj o zaznaczeniu opcji wyszukiwania jedynie aut bezwypadkowych i nieuszkodzonych"- to nic nie daje. W ogłoszeniu każde auto jest bezwypadkowe i z przebiegiem na poziomie 100-150 tys. km.

"Auto powypadkowe - gril jak nowy? Zmieniony, wyszczerbiony, zniekształcony? Drzwi się nie domykają? Szyby mają inne numery seryjne?"- grill, niedomykające się drzwi to najmniejszy problem. Ważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na nadmiernie łuszczący się lakier, ślady korozji, po nieudolnej naprawie i przede wszystkim spasowanie elementów karoserii (nierówne szpary). I to są najistotniejsze kwestie, bowiem świadczy to, w jaki sposób samochód był naprawiany po ew. wypadku. Warto również zajrzeć pod dywaniki i do bagażnika, aby upewnić się czy nie została czasem wstawiona jakaś ćwiartka lub połówka.

"Brak poduszki powietrznej lub wymieniona na nową w stosunkowo młodym aucie (po ok. 10 latach należy stan poduszek sprawdzić, często nie działają już prawidłowo i należy je wymienić)" - w aucie powypadkowym rzadko znajdziesz nowy airbag, co najwyżej laminatową zaślepkę, od których roi się w serwisach aukcyjnych. I nie miejmy złudzeń, kto wymienia airbagi na nowe po 10 latach? Bo ja szczerze przyznam z takim przypadkiem się nie spotkałem.

"Sprawdzamy czy kierownica nie ma "luzów" przekręcając ją maksymalnie w prawo i w lewo podczas bardzo wolnej jazdy." - opisana przez Ciebie metoda sprawdza się przy sprawdzaniu przegubów. Po maksymalnym skręceniu kół i jazdy na wolnych obrotach można sprawdzić czy nie dochodzą z nich niepokojące odgłosy. Sprawdzanie luzów kierownicy odbywa się na postoju poprzez łagodne ruszanie kołem kierownicy i obserwacji jak to jest przenoszone na koła.

Odnośnie Anglików to nie od dziś wiadomo, że Polak potrafi: http://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/Sprzedam_Jeepa_Tanio_963107.JPG


Dla osób decydujących się na import samochodów z USA warto polecić dwie witryny, w których na podstawie VIN bez żadnych opłat można dowiedzieć się, czy w bazach danych znajdują się jakiekolwiek informacje na temat konkretnego egzemplarza.
http://www.carfax.com/
http://www.autocheck.com/?siteID=0&WT.mc_id=0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chmmyyy...

Przy kupnie samochodu musimy mieć odrobinę szczęścia, podobnie jak w totolotku... chyba że nas stać na nowy samochód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst, choć danych powinno być trochę więcej. Jednak będą na pewno pomocne. 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek cieszy się dwa razy, raz jak kupuje samochód, drugi jak go sprzedaje :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.