Facebook Google+ Twitter

Zanim napiszesz egzamin gimnazjalny... Sprawdzian szóstoklasisty

Sprawdzian szóstoklasisty weryfikuje wiedzę zdobytą przez ucznia w szkole podstawowej. W tym roku zaplanowano go na wtorek, 5 kwietnia, o godzinie 9.

Uczniowie w szkole / Fot. AVAVA,http://jezykpolski.istockphoto.com/file_closeup.php?id=13340578&refnum=little_bobekEgzamin jest obowiązkowy, to jeden z warunków ukończenia szkoły. Muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie szóstych klas (dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych).

Sprawdzian szóstoklasisty 2011. Pierwsze opinie uczniów

Sprawdzian szóstoklasisty 2011. Punktacja testu i opinie nauczycieli

Arkusz i odpowiedzi. Egzamin szóstoklasisty 2011

Test rozpocznie się w każdej szkole podstawowej 5 kwietnia 2011 r. o godzinie 9. Będzie trwał 60 minut. Uczniowie, którzy posiadają aktualne orzeczenie o dysfunkcajch (m. in. o dysleksji), mają możliwość dłuższego rozwiązywania zadań (maksymalnie do 30 minut).

Uczeń może zdobyć maksymalnie 40 pkt. (łącznie z zadań otwartych i zamkniętych). Testy będą sprawdzane przez wykwalifikowanych egzaminatorów powołanych przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nauczyciele z danej szkoły nie mogą oceniać prac swoich uczniów.

Ci uczniowie, którzy nie napisali testu w stosownym czasie, są zobowiązani do zaliczenia sprawdzianu w roku następnym (oprócz tego powtarzają klasę). Osoby, które z przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie przystąpiły do testu, mogą podejść do sprawdzianu w dodatkowym terminie. Datę wyznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, z kolei dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej decyduje o miejscu przeprowadzenia sprawdzianu.

Próbny egzamin szóstoklasisty 2011. Zobacz wyniki

Dzieci ze stwierdzonym upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym bądź znacznym są zwolnione z obowiązku pisania egzaminu.

Sprawdzianu nie można nie zdać, wyniki informują o wiedzy i umiejętnościach zdobytych przez ucznia w szkole podstawowej. Nie powinny zatem decydować o przyjęciu do gimnazjum, znajdującego się w regionie. Ci, którzy nie ukończyli 16. roku życia, na pewno znajdą się w gronie uczniów szkoły gimnazjalnej.

Standardy wymagań egzaminacyjnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku (DzU nr 83, poz. 562, z późn. zm.) oraz w procedurach zatwierdzonych przez dyrektorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Obejmują założenia Podstawy programowej dla I oraz II etapu edukacyjnego.

Test sprawdza umiejętności ucznia w pięciu następujących kategoriach: / Fot. Fot. Paweł Relikowski, Nasze Miastoczytanie,
pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Weryfikowanie wiedzy ma charakter ponadprzedmiotowy, to znaczy, że sprawdzian bada nie tylko zdolność czytania utworów literackich, ale sprawdza także umiejętność korzystania z map, wykresów itp. (wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce).

Próbny egzamin szóstoklasisty już 13 stycznia

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna wystawi zaświadczenia o wynikach (w świadectwie szkolnym nie znajdziemy wzmianki o rezultatach sprawdzianu). Każdy uczeń otrzyma stosowny dokument w szkole.

Źródło:CKO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wszystkim szóstoklasistom życzę powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
stach ach ach
  • stach ach ach
  • 10.03.2011 16:50

trza bylo zatytułowac ...zanim wezmiesz się za habilitację.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.