Facebook Google+ Twitter

Zanim wyjdziesz w góry, zastanów się, czy dasz radę. Toprowcy przez 15 godzin ratowali turystów, którzy zgubili się na szlaku

Ratownicy TOPR przez kilka godzin szukali turystów, którzy zgubili się w drodze na Rysy. To kolejna historia "ku przestrodze". Tym razem na szczęście zakończyła się szczęśliwie.

 / Fot. Andrzej Mikler/TOPR (aip)Kolejna wielogodzinna akcja ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kilka godzin szukali dwóch turystów.

- To była znów bardzo ciężka, wielogodzinna akcja w bardzo trudnym terenie - mówi Edward Lichota, zastępca naczelnika TOPR. W nocy z soboty na niedzielę toprowcy wyruszyli na ratunek dwóm młodym turystom, którzy zabłądzili w drodze na Rysy. - Wezwanie o pomoc dostaliśmy o godzinie 18.30. Dwóch mężczyzn utknęło w trudnym terenie. Najgorsze było to, że kompletnie nie byli w stanie powiedzieć, gdzie się znajdują. Mówili jedynie, że chcieli zdobyć Rysy, ale na szczyt nie dotarli - relacjonuje Lichota.

Turyści nie potrafili nawet w przybliżeniu określić, w którym kierunku się udali. Twierdzili, że po drodze nie widzieli żadnych drogowskazów, czy charakterystycznych punktów w terenie. - Trochę nam zajęło ich zlokalizowanie. Pomógł ratownik dyżurujący w Morskim Oku. Z kilku miejsc, m.in. z tego rejonu i Czarnego Stawu pod Rysami, wystrzelił kilka rac, żeby zabłąkani mogli nam powiedzieć, po której stronie widzą światło. To pozwoliło w końcu potwierdzić, gdzie zagubieni ludzie się znajdują - dodaje Edward Lichota. Po kilku godzinach udało się ustalić, że mężczyźni przebywają w rejonie Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.

- Bardzo ciężko było tam dotrzeć. Nasi ratownicy musieli się wspinać. Dlatego dotarli do wędrowców dopiero po godzinie czwartej rano - opowiada Lichota. Turystom nic poważnego nie dolegało. Byli jedynie zmarznięci. Ta akcja to kolejny przykład ludzi, którzy kompletnie nie znając Tatr wybierają się zimą na jeden z najtrudniejszych szlaków. - Mieli z sobą co prawda raki i czekan, ale przyznali, że jeszcze nigdy zimą nie byli w Tatrach - mówi Lichota. Akcja ratunkowa zakończyła się po 15 godzinach - w niedzielę po godz. 9 rano.

Łukasz Bobek (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.