Facebook Google+ Twitter

Żanna Biczewska wystąpi we Wrocławiu!

Już 5 czerwca we Wrocławiu wystąpi Żanna Biczewska. Rosyjska kompozytorka i pieśniarka ludowa, której płyty rozchodzą się w milionowych nakładach, zaprezentuje kameralny recital pieśni i romansów rosyjskich.

Plakat reklamujący wrocławski koncert Żanny Biczewskiej. / Fot. plakatŻanna Biczewska (Żanna Władimirowna Biczewskaja) urodziła się 17 czerwca 1944 roku w Moskwie. Jest kompozytorką i pieśniarką ludową znaną z niezwykłych interpretacji rosyjskich ballad i romansów, także z wykonań ballad Bułata Okudżawy. Pierwszą gitarę otrzymała w prezencie, kiedy miała siedemnaście lat. Eksperymentowała z piosenką amatorską, studencką, turystyczną, poetycką. Swój talent i zamiłowanie do muzyki rozwijała w słynnej Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej i Estradowej w Moskwie. Nagrywała stare rosyjskie piosenki, będąc pod dużym wpływem Bułata Okudżawy, którego nazywa swoim nauczycielem i ojcem chrzestnym.

Wyspa prawdziwej, ponadczasowej sztuki w oceanie współczesnej muzyki


Mick Jagger nazwał Żannę Biczewską „wyspą prawdziwej, ponadczasowej sztuki w oceanie współczesnej muzyki”. Jej prawdziwa kariera rozpoczęła się w 1971 roku. Żanna Biczewska jest wielką sceniczną indywidualnością. Jak mówi: „Każdą piosenkę długo noszę w sobie, obmyślam, pojawia się ona w mękach, jak dziecko... wkładam w nią cząstkę swojego serca”. W jej repertuarze znajdują się narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, przypowieści oraz utwory własnego autorstwa – np. najbardziej znane „Bradiaga”, „Cziornyj woron”, „Razłuka”, „Matuszka”, „Wiecziernij zwon”. Jako jedyna pieśniarka tworzy i wykonuje swoje utwory w stylu folklor-country.

Artystka była wielokrotnie nagradzana w ZSRR. W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie. Wtedy też zaczęła koncertować w kraju oraz w całej Europie i Ameryce. Podbiła serca publiczności w paryskiej „Olimpii” – osiem razy z rzędu na jej koncertach w tej prestiżowej sali pojawił się komplet publiczności. To jedyna artystka tego stylu muzycznego, której udało się tego dokonać i jedna z dwóch kobiet, która na Międzynarodowym Konkursie w San Remo (w 1989) roku otrzymała tytuł „Złotej Gitary” za „wybitny wkład w świecie sztuk scenicznych” (drugą kobietą, której przyznano ten tytuł była amerykańska piosenkarka country Joan Baez). W roku 1998 otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji. Rok później stworzyła i poprowadziła swój autorski program w radiu „Głos Rosji” – „Od serca do serca”.

Żanna Biczewska w Polsce


W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu. Od tej pory jej koncerty w Polsce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jej płyty rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad czterdziestu krajach na całym świecie. Znakomity warsztat wokalny, niepowtarzalny styl i nastrój koncertów oraz trafnie dobrany repertuar, to główne wyznaczniki wielkiej popularności tej artystki.

Już niedługo miłośnicy przepełnionej duchową treścią twórczości Żanny Biczewskiej będą mogli ją usłyszeć podczas kameralnego recitalu w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Koncert odbędzie się 5 czerwca o godz. 19. Artystce będzie towarzyszyć jej mąż Gienadij Ponomariow, kompozytor i autor tekstów. Podczas recitalu Żanna Biczewska zaśpiewa swoje najsłynniejsze utwory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) - dla mnie ta sensacyjna wiadomość zasługuje na 3 wykrzykniki!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybacz Marto, ale wykrzyknik w tytule artykułu - rozmontował mi konstrukcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.